Orlen Upstream Norway dokupił udziały w złożu na Morzu Północnym

1747287035 upstream33

fot: Orlen

Grupa Orlen rozwija segment wydobywczy ropy i gazu

fot: Orlen

Orlen Upstream Norway podpisał z TotalEnergies EP Norge umowę kupna udziałów w złożu Tommeliten Gamma w rejonie Ekofisk na Morzu Północnym. Transakcja zwiększy zasoby spółki o prawie 6 mln baryłek ekwiwalentu ropy - podał Orlen. Eksploatacja złoża ma rozpocząć się w 2029 r.

Orlen poinformował w środę, że w efekcie transakcji z TotalEnergies EP Norge, Orlen Upstream Norway przejmie dodatkowe 20,23 proc. udziałów w złożu Tommeliten Gamma, zwiększając swoje udziały do 62,61 proc. Złoże, jak wyjaśnił koncern, którego eksploatacja ma rozpocząć się w 2029 r., znajduje się w rejonie Ekofisk na Morzu Północnym, a jego operatorem jest ConocoPhillips.

“Umowa z TotalEnergies EP Norge potwierdza naszą konsekwencję w realizacji celów strategicznych Orlen. Zwiększamy udziały w złożu, które w szczytowym okresie produkcji zapewni nam dodatkowe 300 mln metrów sześc. gazu rocznie“ - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie koncernu.

Fąfara podkreślił, że Orlen planuje, aby już za cztery lata surowiec wydobywany z Tommeliten Gamma trafiał do Polski. Ocenił, że “przełoży się to na wzmocnienie potencjału Orlen do realizacji transformacji energetycznej w sposób bezpieczny, efektywny kosztowo i gwarantujący wzrost wartości dla akcjonariuszy“.

Złoże Tommeliten Gamma zostało odkryte jeszcze w latach 70. XX wieku i było już eksploatowane. Produkcja została jednak wstrzymana w latach 90., gdy po przebudowie całej infrastruktury wydobywczej rejonu Ekofisk, udziałowcy zdecydowali nie podłączać Tommeliten Gamma do zmodernizowanej instalacji - podał Orlen. Koncern zaznaczył, że w efekcie wzrostu cen węglowodorów i wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych zapewniających większą efektywność eksploatacji, partnerzy postanowili o ponownym uruchomieniu tam produkcji.

Obecnie pozostałymi udziałowcami złoża Tommeliten Gamma są: ConocoPhillip oraz Var Energi.

Według Wiesława Prugara, który w zarządzie Orlenu odpowiada za segment wydobycia, dane uzyskane podczas pierwszego etapu eksploatacji Tommeliten Gamma dały bardzo dokładne informacje o jego zasobach i charakterystyce produkcji.

“Dzięki temu, wraz z partnerami, reprezentującymi wiodące globalne spółki z branży wydobywczej, możemy przygotować plan zagospodarowania, który pozwala na maksymalizację produkcji przy jednoczesnej minimalizacji nakładów inwestycyjnych“ - dodał Prugar. Przyznał, że prace są już bardzo zaawansowane, a finalna decyzja inwestycyjna powinna zostać podjęta do końca tego roku.

Orlen wyjaśnił, że finalizacja transakcji z TotalEnergies EP Norge jest uzależniona od spełnienia warunków zawieszających, które obejmują m.in. podjęcie decyzji inwestycyjnej oraz uzyskanie zgód norweskiej administracji. Koncern przypomniał, że jest już obecny na obszarze w rejonie Ekofisk na Morzu Północnym za sprawą wydobycia prowadzonego na złożu Tommeliten Alpha, “co pozwala spółce uzyskać dodatkowo synergie operacyjne“.

Orlen Upstream Norway działa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2007 r. Spółka eksploatuje obecnie 21 złóż, a na kolejnych 7 prowadzi zagospodarowanie w celu uruchomienia produkcji. W 2024 r. Orlen Upstream Norway wyprodukował ponad 40 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym ponad 4,5 mld metrów sześc. gazu. Gaz ziemny wydobywany przez spółkę jest eksportowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe, gdzie - jak podkreśla Orlen - “wspiera transformację energetyczną polskiej energetyki i przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa regionu“.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.