Orlen: rusza trzecia seria obligacji

1377795720 orlen upstream orlenupstream pl

fot: Orlen Upstream

Do tej pory Orlen wykonał siedem otworów w poszukiwaniu gazu z łupków - pięć pionowych i dwa horyzontalne

fot: Orlen Upstream

PKN uruchamia trzecią w tym roku emisję obligacji detalicznych o wartości 200 mln zł - poinformowała w środę, 6 listopada, spółka. W ramach programu obligacji płocki koncern planuje pozyskać łącznie do 1 mld zł.

PKN Orlen podał, że decyzję o zaoferowaniu do subskrypcji i sprzedaży serii C obligacji z czteroletnim okresem zapadalności podjęto m.in. na podstawie analiz rynkowych i aktywności inwestorów na rynku Catalyst. Jak przypomniał płocki koncern, dwie poprzednie serie obligacji A i B - w maju i czerwcu - cieszyły się olbrzymią popularnością wśród inwestorów.

- Cieszymy się, że nasze obligacje zyskują coraz wyższe oceny, a ten sposób lokowania oszczędności wśród inwestorów indywidualnych zyskuje na popularności - podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen wiceprezes spółki ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk. - Wielki sukces dwóch pierwszych emisji pozwala nam z optymizmem czekać na wyniki sprzedaży kolejnej serii. Ostatnio odzyskaliśmy rating inwestycyjny, co w naszej opinii jeszcze bardziej wzmacnia naszą wiarygodność jako solidnego i godnego zaufania partnera - dodał.

PKN Orlen poinformował, że zmienne oprocentowanie obligacji serii C oparte będzie na sumie sześciomiesięcznego WIBOR-u powiększonego o marżę w wysokości 1,4 proc. Odsetki naliczane będą już od pierwszego dnia sprzedaży, a ich wypłata następować będzie co 6 miesięcy. Obligacje tej serii otrzymały od agencji Fitch Ratings podobny jak przy poprzednich emisjach rating krajowy A- (pol).

"Intencją Spółki jest, aby również seria C obligacji znalazła się niezwłocznie w obrocie na rynku Catalyst" - zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen opublikował aneks do Prospektu Emisyjnego aktualizujący treść dokumentu o znaczące wydarzenia, które miały miejsce od czasu jego ogłoszenia, jak m.in. odzyskanie ratingu inwestycyjnego na poziomie BBB- czy zainicjowanie przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil Resources Ltd.

Partnerami PKN Orlen w ramach emisji wszystkich trzech Serii obligacji są: UniCredit CAIB Poland, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego i Bank Pekao SA oraz dystrybutorzy: Centralny Dom Maklerski Pekao SA, Dom Maklerski Pekao, Dom Inwestycyjny Xelion oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

O tym, że PKN Orlen przygotowuje się do emisji kolejnej serii obligacji, podobnie jak poprzednio - na kwotę 200 mln zł, mówił w lipcu wiceprezes spółki ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

Dotychczas PKN Orlen uruchomił dwie transze obligacji detalicznych po 200 mln zł - w maju i czerwcu. Warunki emisji były takie same: oprocentowanie oparte o WIBOR 6M powiększony o 1,5-proc. marżę, wypłacane co sześć miesięcy. Okres wykupu obligacji to cztery lata z możliwością sprzedaży oraz kupna walorów na rynku Catalyst warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Obu transzom obligacji detalicznych płockiego koncernu agencja Fitch przyznała rating na poziomie BBB+.

W trakcie subskrypcji na obligacje PKN Orlen serii A 618 inwestorów złożyło zapisy na 2.253.280 papierów - ostatecznie spółka przydzieliła 2 mln obligacji 613 inwestorom. PKN Orlen dokonał redukcji zapisów złożonych od 29 do 31 maja 2013 roku. Średnia stopa redukcji wyniosła 40,90 proc. Obligacje były obejmowane po cenie emisyjnej wynoszącej od 100,00 zł do 100,03 zł w zależności od dnia złożenia zapisu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.