Orlen: rekordowy wynik sprzedaży

1360934174 stacje paliw 01

fot: Orlen

Jedynym paliwem, które nie powinno drożeć będzie LPG.

fot: Orlen

W drugim kwartale br. PKN Orlen osiągnął najwyższy w swej historii wynik sprzedaży detalicznej. Wynik 677 mln zł oznacza wzrost rok do roku na poziomie 18 proc. - poinformował w piątek koncern. Zarząd potwierdził, że nie zamierza przerzucać na klientów koszty tzw. opłaty emisyjnej.

Jak podkreślił w piątek wiceprezes koncernu ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński, PKN Orlen wypracował EBIDTA LIFO na poziomie 2,1 mld zł, mimo bardzo trudnej sytuacji makroekonomicznej, czyli drożejącej ropy naftowej. Średnia cena ropy Brent wzrosła o ok. 50 proc.

Z kolei Rafał Warpechowski dyrektor wykonawczy ds. planowania zaznaczył, że detal - w którym poprawiły się wszystkie parametry - jest bardzo silnym segmentem biznesu Orlenu i "z kwartału na kwartał poprawia swoje wyniki.

Przedstawiciele zarządu nie ukrywali, że na wyniki te coraz większy wpływ ma działalność pozapaliwowa. Zbigniew Leszczyński powiedział, że spółka zdobywa coraz większe kompetencje w działalności pozapaliwowej. Przyznał, że sklepy przy stacjach benzynowych korzystają na ograniczeniu handlu w niedzielę. - Podczas niedziel niehandlowych widać wyraźny wzrost zainteresowania produktami pozapaliwowymi (...) od kwietnia br. obserwujemy wzrosty - przede wszystkim na produktach sezonowych np. piwie, napojach, lodach - mówił.

Koncern jest przygotowany, by w niehandlowe niedziele móc zaspokajać potrzeby klientów - na stacjach pojawiają się artykuły pierwszej potrzeby - mąka, cukier, jajka, pieczywo. Wzrośnie znaczenie produktów regionalnych na stacjach PKN - będą one pozyskiwane od miejscowych rolników i producentów i mają być kierowane do bardziej świadomych klientów, którzy chcą wiedzieć co jedzą - i jak mówił Leszczyński - oczekują polskich produktów na stacjach. Jeszcze w trakcie konferencji wynikowej rzeczniczka firmy Joanna Zakrzewska poinformowała na twitterze, że podczas jej trwania, na stacjach koncernu sprzedano blisko 400 tys. litrów paliwa, ale i ponad 2 tys. kaw.

W drugim kwartale 2018 r. otwarto kolejne 32 nowe punkty z działalnością pozapaliwową, w sumie jest ich już 1907 - z czego 1621 Stop Cafe w Polsce (włączając w to 231 sklepów convenience pod marką O!SHOP), 229 Stop Cafe w Czechach, 23 Stop Cafe na Litwie oraz 34 Star Connect w Niemczech.

Na stacjach PKN Orlen w związku z rocznicą 100 - lecia odzyskania niepodległości uruchomiono też "Kąciki Patriotyczne", gdzie można kupić okolicznościowe gadżety, naklejki, koszulki. Jak mówili przedstawiciele spółki decyzji o tym czy pozostaną one po zakończeniu obchodów - jeszcze nie podjęto.

Jak mówił Leszczyński jednym z najważniejszych zadań koncernu jest przejęcie Lotosu. Prace są intensywne i przebiegają z harmonogramem - deklarował. - Chcemy przeprowadzić ten proces zgodnie ze scenariuszem przedstawionym w liście intencyjnym, a więc przez zakup 66 procent akcji Grupy Lotos. Podkreślaliśmy, że jest to wieloetapowy i złożony proces. Pracujemy nad aspektami prawnymi i finansowymi tej transakcji -mówił. Zapowiedział, że przygotowywany jest wniosek do KE w sprawie zgody na koncentrację.

Wiceprezes ds. finansowych PKN Orlen Wiesław Protasewicz pytany o ewentualne zaangażowanie w projekt jądrowy powiedział, że spółka przygląda się wydarzeniom i informacjom medialnym. - Na dzień dzisiejszy spółka nie planuje inwestycji w energetykę jądrową. (...) Dyskusja trwa i będziemy to analizować - dodał.

Leszczyński podtrzymał wcześniejsze deklaracje koncernu, że nie przerzuci na klientów opłaty emisyjnej. Zwrócił jednak uwagę, że na ceny paliw wpływ mają warunki makroekonomiczne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.