Orlen ratuje sokoły

Sokol wedrowny msw pttk org pl

fot: msw-pttk.org.pl

W locie pikowym sokół wędrowny potrafi rozwinąć prędkość przekraczającą 320 km/h, co czyni go najszybciej poruszającym się organizmem na Ziemi

fot: msw-pttk.org.pl

Projekt ratowania sokoła wędrowanego, którego realizacji podjął się PKN Orlen został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie "Panteon Polskiej Ekologii" - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe spółki. Działalność koncernu na rzecz skrzydlatych drapieżników, które znajdują się pod ochroną, zwyciężyłą w kategorii : Instytucja wspomagająca relaizację projektów na rzecz ochrony środowiska".

 

Jury deceniło Orlen za dobrowolną działalność związaną z ochroną zagrożonej wyginięciem populacji sokoła wędrownego. Koncern od ponad dekady realizuje program odtworzenia populacji tego gatunku.Wtedy właśnie na najwyższym kominie Zakładu Produkcyjnego w Płocku zagnieździła się pierwsza para sokołów. Dotychczas w zainstalowanych budynkach legowych na świat przyszło prawie 30 piskląt. Zdaniem ornitologów, na terenie zakładau osiedliła się najbardziej trwała i produktywna para sokoła wędrownego w Polsce. Bytowanie ptaków w obrebie płockiego zakład jest cały cza monitorowane przez odpoiedniego do tego osoby.

 

- Nagroda Panteon Polskiej Ekologii to kolejne potwierdzenie wysokiej jakości działalności proekologicznej prowadzonej przez PKN Orlen. Realizujemy te działania zgodnie z naszą strategią odpowiedzialnego partnerstwa wobec interesariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy już m.in. Certyfikat Firma Bliska Środowisku, a Program Responsible Care został uznany za Dobrą Praktykę CSR i otrzymał Laur Odpowiedzialności w ramach projektu "Promocja Standardów Społecznej Odpowiedzialności w Przedsiębiorstwach”. Jestem przekonany, że nasze decyzje i rozwiązania proekologiczne dobrze służą środowisku i będą nadal doceniane przez ekspertów – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN.

 

Po raz pierwszy nagrodę Panteon Polskiej Ekologii przyznano PKN Orlen w 2000 r. za wdrożenie pierwszego w Polsce w sektorze firm chemicznych Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnego z normą ISO 14 001. Fakt uzyskania certyfikatu potwierdzającego zgodność wdrożonego systemu zarządzania z wymaganiami normy jest jednoznaczny z tym, że firma przykłada wagę do poprawy efektów środowiskowych, jakie powoduje swoją działalnością.

 

Laureaci konkursu "Panteon Polskiej Ekologii" są wyłaniani przez Radę Programową Konkursu, w skład której wchodzą eksperci związani z ochroną środowiska pod przewodnictwem Przemysława Gonera, przewodniczącego Konwentu Prezesów Zarządu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs jest skierowany do instytucji wspomagających inicjatywy proekologiczne. Nagrodzone są również szczególnie istotne inwestycje, wpływające bezpośrednio na poprawę jakości środowiska naturalnego w Polsce. Celem Konkursu jest promocja innowacyjności, oryginalności, wysokiej jakości usług, rzetelności i etyki ekologicznej w działaniach na rzecz środowiska, a także upowszechnianie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań.

 

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się podczas listopadowych Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2010.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.