Orlen: rafineria Unipetrolu szykuje się do postoju remontowego

1476112801 rafineria kralupy ceskarafinerska cz

fot: ceskarafinerska.cz

Rafineria w Kralupach o zdolności przerobu 3,3 mln ton ropy rocznie, to obok kompleksu rafineryjnego w Litvinovie, jedna z dwóch rafinerii w Czechach

fot: ceskarafinerska.cz

Należąca Unipetrolu z grupy Orlen rafineria w Kralupach na Wełtawą, jedna z dwóch w Czechach, przygotowuje się do planowego postoju remontowego, największego w historii tego zakładu. Potrwa on od 27 marca do 9 maja. Koszt całej operacji wyniesie 1,1 mld CZK.

W związku z planowanym postojem remontowym nastąpi przerwa w pracy rafinerii w Kralupach. Stopniowe zatrzymywanie procesów produkcyjnych rozpocznie się już 20 marca - poinformował w poniedziałek, 19 marca, Unipetrol.

Jak podkreślił odpowiadający za pion produkcji w rafinerii w Kralupach Jaroslav Hacko, planowy postój związany jest z koniecznością przeglądu i konserwacji instalacji we wszystkich obszarach, zgodnie z wymogami prawnymi, technicznymi i technologicznymi.

"To także okazja do realizacji projektów inwestycyjnych oraz zmian technologicznych, które w przeciwnym razie musiałyby być prowadzone w czasie pracy lub w trakcie częściowego wyłączenia instalacji, co mogłoby wpłynąć na płynność i efektywność ekonomiczną tych operacji" - wyjaśnił Hacko, cytowany w komunikacie Unipetrolu.

Spółka podała, że 400 mln CZK w ramach ogólnych kosztów związanych z postojem remontowym zarezerwowano na inwestycje, dotyczące projektów rozwojowych.

"Postój remontowy w kralupskiej rafinerii będzie największy w jej historii" - zaznaczył Unipetrol, zwracając uwagę, że podobny miał miejsce jesienią 2013 r, ale obecny wyróżnia większy zakres prac serwisowych i inwestycji w wielu obszarach, w tym obejmujących kluczowe obiekty.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osiągniemy pełną zdolność produkcyjną ponownie 16 maja" - zapowiedział kierownik produkcji w rafinerii w Kralupach.

Rafineria w Kralupach jest jednym z dwóch tego typu zakładów w Czechach. Oba, wraz z rafinerią w Litvinowie, należą do grupy Unipetrol i posiadają zdolność przerobu ropy naftowej na poziomie 8,7 mln t.

W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji Unipetrolu. Z końcem lutego tego roku zrealizował z kolei płatności na rzecz akcjonariuszy, którzy odpowiedzieli na wcześniejsze wezwanie płockiego koncernu na wykup akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł. W ten sposób PKN Orlen zapewnił sobie ponad 94 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

Zysk netto grupy Unipetrol za 2017 r. wyniósł prawie 8,7 mld CZK. Natomiast cała grupa kapitałowa Orlen osiągnęła w 2017 r. ponad 7,17 mld zł zysku netto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.