Orlen: prospekt w sprawie emisji obligacji

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

PKN Orlen złożył do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt dotyczący planowanego, drugiego już programu publicznych obligacji, który zakłada możliwość wyemitowania w ciągu 12 miesięcy, w kilku seriach, papierów dłużnych do łącznej kwoty 1 mld zł.

PKN Orlen poinformował w środę (24 maja), że "planuje wprowadzenie papierów dłużnych do obrotu na rynku regulowanym w ramach platformy Catalyst". "Obligacje będą oferowane w trybie oferty publicznej, po zatwierdzeniu i opublikowaniu prospektu emisyjnego" - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen podał jednocześnie, że "parametry poszczególnych emisji będą na bieżąco dostosowywane do oczekiwań rynkowych oraz potrzeb koncernu". "Decyzja o zainicjowaniu kolejnego programu została poprzedzona szczegółowymi analizami rynku oraz oparta o dotychczasowe, bogate doświadczenie PKN Orlen w zakresie emisji papierów dłużnych" - podkreślił płocki koncern.

"Sukces emisji papierów dłużnych koncernu, zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, jak i detalicznych wskazuje na duże zapotrzebowanie rynku na ofertę tego typu ze strony zaufanych i wiarygodnych partnerów" - ocenił Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych, cytowany w komunikacie spółki.

- Udało nam się zbudować silną markę na rynkach finansowych, potwierdzoną przez wysokie ratingi międzynarodowych agencji Fitch czy Moody's. Zależy nam, aby ponownie wykorzystać ten potencjał - oświadczył Jędrzejczyk.

Z końcem kwietnia PKN Orlen informował, że rada nadzorcza spółki wyraziła zgodę na drugi w historii płockiego koncernu program emisji obligacji detalicznych.

W 2014 r. PKN Orlen sfinalizował wdrożony rok wcześniej program emisji 4 i 6-letnich obligacji detalicznych, w ramach którego zaoferował inwestorom 10 mln sztuk papierów dłużnych w cenie nominalnej 100 zł każda, czyli o łącznej wartości 1 mld zł - było to sześć serii, w tym cztery o wartości po 200 mln zł i dwie o wartości po 100 mln zł.

Partnerami płockiego koncernu w ramach emisji wszystkich serii obligacji w latach 2013-14 były: UniCredit CAIB Poland, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego i Bank Pekao.

Z kolei na początku 2012 r. PKN Orlen, w ramach różnicowania źródeł finansowania, wyemitował 7-letnie obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł. Były to obligacje o najwyższej wartości emisji, jakie zostały wtedy wprowadzone na rynek Catalyst.

Ostatnio PKN Orlen informował, że przygotowuje się do wykupu swych obligacji detalicznych z poprzednich emisji: w tym roku za 700 mln, w 2018 r. za 200 mln zł, a w 2020 r. za 100 mln zł. - Pozytywna informacja jest taka, że zamierzamy te obligacje wykupić. Także wszyscy inwestorzy mogą spać spokojnie - zapewnił pod koniec kwietnia Jędrzejczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.