Orlen: piąta seria obligacji detalicznych

fot: Andrzej Bęben/ARC

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu "Inwestycje Polskie" z Banku Gospodarstwa Krajowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

PKN Orlen uruchomił piątą serię papierów dłużnych skierowanych do inwestorów indywidualnych na kwotę 200 mln zł. To część programu emisji obligacji, realizowanego przez płocki koncern od 2013 r. o łącznej wartości 1 mld zł.

PKN Orlen poinformował we wtorek (1 kwietnia), że decyzja o emisji serii E obligacji "zapadła na podstawie analiz rynkowych, aktywności inwestorów na rynku Catalyst oraz dużej popularności, jaką cieszyły się poprzednie cztery serie obligacji" spółki.

Jak podał płocki koncern, zmienne oprocentowanie papierów dłużnych serii E oparte będzie o sumę sześciomiesięcznego WIBOR-u powiększonego o marżę w wysokości 1,3 proc., odsetki naliczane będą już od pierwszego dnia sprzedaży, a ich wypłata następować będzie co 6 miesięcy. Wykup nastąpi w terminie 4 lat. Obligacje serii E otrzymały od agencji Fitch Ratings podobny jak przy poprzednich emisjach rating krajowy A- (pol).

PKN Orlen zapewnił, że "intencją spółki jest, aby seria E obligacji znalazła się niezwłocznie w obrocie na rynku Catalyst".

- Analiza czterech niezwykle udanych emisji naszych obligacji pokazuje, że mimo szerokiej oferty różnych programów oszczędzania skierowanych do inwestorów indywidualnych, ten rynek jest nadal niezwykle chłonny i wykazuje zapotrzebowanie na papiery dłużne emitowane przez solidnych, godnych zaufania partnerów - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen wiceprezes tej spółki ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

Dodał, iż w przypadku gdy seria E obligacji spotka się z podobnym zainteresowaniem jak poprzednie emisje, to płocki koncern nie wyklucza "w najbliższym czasie sfinalizowania całego programu o wartości 1 mld zł".

W ramach rozpoczętego w maju 2013 r. programu emisji obligacji detalicznych, który ma wynieść do 1 mld zł, do listopada 2013 r. PKN Orlen wyemitował cztery serie obligacji o wartości 700 mln zł - w trzech transzach po 200 mln zł i jednej za 100 mln zł.

W przypadku obligacji serii E termin rozpoczęcia zapisów to 2 kwietnia, a ich zakończenia 15 kwietnia. Termin przydziału został wyznaczony na 17 kwietnia, a przewidywany dzień emisji to 28 kwietnia. Przewidywany termin dopuszczenia obligacji do obrotu to 5 maja. Dniem wykupu będzie 2 kwietnia 2018 r.

Partnerami PKN Orlen w ramach emisji wszystkich serii obligacji są m.in.: UniCredit CAIB Poland, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego i Bank Pekao.

W styczniu tego roku Jędrzejczyk informował, że PKN Orlen rozważa emisję euroobligacji, być może jeszcze w 2014 r. - Myślimy oczywiście o euroobligacjach, myślimy od bardzo wielu lat i czekamy tylko na dobry moment. Z jednej strony mamy rating i to jest impuls, który pozwoli nam na rynek euroobligacji wychodzić. Natomiast jest kwestia czasu - podkreślił wówczas wiceprezes płockiego koncernu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.