Orlen: nowy program emisji obligacji

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

PKN Orlen przydzielił 2 mln obligacji 1188 inwestorom w ramach swego nowego programu emisji papierów dłużnych. Obligacje detaliczne były obejmowane po cenie emisyjnej 100 zł za jedną obligację; wartość emisji wyniosła 200 mln zł - podał płocki koncern.

PKN Orlen poinformował we wtorek (19 września), że w okresie subskrypcji, czyli od 6 do 15 września tego roku, 1188 inwestorów złożyło zapisy na 4 mln 292 tys. 122 obligacji serii A spółki. Wartość maksymalnego przydziału wyniosła 4237 obligacji, co oznacza, że zapisy złożone przez poszczególnych inwestorów do tej właśnie, łącznej liczby obligacji nie podlegały redukcji.

Na początku września PKN Orlen podawał, że zmienne oprocentowanie papierów dłużnych tej spółki oparte będzie o WIBOR 6M powiększony o marżę w wysokości 1 proc. i będzie wypłacane co 6 miesięcy, a okres wykupu obligacji wyniesie 4 lata. Jak podkreślał wówczas płocki koncern, "inwestorzy będą mieli również możliwość sprzedaży oraz kupna walorów na rynku Catalyst Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych".

Pod koniec kwietnia rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na drugi w historii spółki program emisji obligacji detalicznych. Jak podawał wówczas płocki koncern, program emisji, podobnie jak poprzednio, zakłada wyemitowanie papierów dłużnych w kilku seriach do łącznej kwoty 1 mld zł w okresie 12 miesięcy. Spółka podkreślała, że parametry poszczególnych emisji będą na bieżąco dostosowywane do oczekiwań rynkowych oraz potrzeb.

Prospekt dotyczący programu publicznych emisji obligacji PKN Orlen złożył do Komisji Nadzoru Finansowego z końcem maja - został on zatwierdzony w lipcu. W lipcu też Agencja Fitch Ratings przyznała tymczasowy rating na poziomie A(pol) dla planowanego przez PKN Orlen programu emisji obligacji.

- Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony rynku na emisje realizowane przez wiarygodnych i zaufanych emitentów. Naszą odpowiedzią na nie jest kolejny program obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych - mówił m.in. we wrześniu prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński. I podkreślał: "Co istotne, tym razem promujemy przede wszystkim mniejszych inwestorów i przez nowy system przydziału chcemy zapewnić im możliwość nabycia jak największej puli obligacji".

Informując wcześniej o obecnym programie emisji obligacji detalicznych, płocki koncern informował, że nowym rozwiązaniem jest sposób ich przydziału - zastosowana procedura to tzw. maksymalny przydział, polegający na znalezieniu maksymalnej liczby obligacji, jaką może otrzymać każdy z inwestorów, który dokonał zapisu. W tym wypadku, jak podkreślała spółka, nie ma znaczenia moment, w którym nabywca zgłosi chęć zakupu papierów dłużnych w okresie objętym subskrypcją.

W 2014 r. PKN Orlen sfinalizował wdrożony rok wcześniej program emisji 4 i 6-letnich obligacji detalicznych, w ramach którego zaoferował inwestorom 10 mln sztuk papierów dłużnych w cenie nominalnej 100 zł każda, czyli o łącznej wartości 1 mld zł - było to sześć serii, w tym cztery o wartości po 200 mln zł i dwie o wartości po 100 mln zł. Z kolei na początku 2012 r. płocki koncern wyemitował 7-letnie obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł.

Dotychczas PKN Orlen przeprowadził też dwie emisje 7-letnich euroobligacji, w tym przypadku za pośrednictwem swej szwedzkiej spółki Orlen Capital: w 2014 r. o wartości 500 mln euro oraz w 2016 r. o wartości 750 mln euro.

Zarówno przy emisji obligacji, jak i euroobligacji, PKN Orlen podkreślał, że "koncern, pozyskując finansowanie poza sektorem bankowym, wpisuje się w światowy trend dywersyfikacji sposobów finansowania działalności i rozwoju". 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.