Orlen: nowe umowy na dostawy gazu ziemnego

PKN Orlen zawarł umowy na zakup gazu ziemnego z sześcioma dostawcami. Szacunkowa wartość umów przekracza 1,7 mld zł.

Chodzi o firmy: ENOI SpA, RWE Supply & Trading GmbH, VITOL SA, Vattenfall Energy Trading GmbH, Mercuria Energy Trading SA oraz PGNiG Sales & Trading GmbH.

Jak poinformował w środę płocki koncern, zawarte kontrakty, które mają charakter krótkoterminowy, "uzupełnią dotychczasowy portfel dostaw" realizowanych na potrzeby spółki.

PKN Orlen podkreślił, że umowy krótkoterminowe są zgodne z praktyką kontraktową na płynnych rynkach Europy Zachodniej. Spółka zaznaczyła też, że "poprzez dywersyfikację dostawców paliwa gazowego dąży do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw do swoich instalacji".

- PKN Orlen jest jednym z największych konsumentów paliwa gazowego w Polsce. W związku z naszym zaangażowaniem w sektor energetyki gazowej, znaczenie tego surowca dla koncernu będzie rosnąć w kolejnych latach. Dlatego zależy nam, aby aktywnie uczestniczyć w procesie zmian na rynku gazu i posiadać relacje z dostawcami tego paliwa zarówno w kraju, jak i za granicą - powiedział, cytowany w komunikacie płockiego koncernu, prezes spółki Jacek Krawiec.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że podejmowane przez koncern działania w zakresie dywersyfikację dostawców paliwa gazowego i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw do instalacji są zgodne z przyjętą strategią spółki, a ich celem jest budowa "silnej pozycji w sektorze energetyki".

W tym roku PKN Orlen został członkiem Towarowej Giełdy Energii (TGE), co - jak podała spółka - "umożliwi bezpośredni udział w obrocie hurtowym", a także zwiększy gotowość płockiego koncernu "do wykorzystania potencjału płynącego z procesu liberalizacji sektora gazowego w Polsce".

Według PKN Orlen, członkostwo spółki w TGE "to kolejny, po uzyskaniu w ubiegłym roku członkostwa niemieckiej giełdy EEX, przykład aktywnego poszukiwania przez koncern alternatywnych rozwiązań handlowych w obszarze gazu ziemnego".

- Z naszego punktu widzenia kolejnym warunkiem niezbędnym dla dalszej liberalizacji sektora gazowego jest rozwój infrastruktury, a w szczególności połączeń transgranicznych, a także rozwiązanie kwestii kontraktów długoterminowych, poprzez wprowadzenie zapisów umożliwiających uzupełnienie części zapotrzebowania na giełdzie, poza obowiązującą umową - dodał Krawiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.