Orlen: mamy wiele projektów, skupiamy się na przejęciu Lotosu

1497473653 lotos lotos pl

fot: lotos.pl

Cały skład dotychczasowej rady nadzorczej Lotosu, którą sformowano w 2016 r., nadal pełnić będzie funkcje w ciągu nowej kadencji

fot: lotos.pl

PKN Orlen stale analizuje wiele projektów mogących wpisać się w długoterminowy rozwój jego grupy, a obecnie koncentruje się m.in. na wyzwaniach związanych z przejęciem grupy Lotos - podała spółka, pytana o możliwy udział i jej rolę w budowie elektrowni atomowej.

"PKN Orlen w trybie ciągłym analizuje wiele różnych projektów, które mogłyby wpisać się w plany długoterminowego rozwoju grupy kapitałowej. O istotnych zdarzeniach spółka informuje w komunikatach giełdowych, wypełniając swoje obowiązki informacyjne" - podkreślił płocki koncern, odpowiadając w czwartek, 10 maja, na pytania PAP.

"Obecnie koncentrujemy się na bieżących wyzwaniach związanych z przejęciem grupy Lotos, czy realizacją kluczowych projektów inwestycyjnych. Ponadto dostrzegamy potencjał i analizujemy udział w rozwoju farm wiatrowych" - oświadczył PKN Orlen, pytany m.in. czy spółka analizuje udział w planach budowy elektrowni atomowej w Polsce i czy rozważa przejęcie wiodącej roli w tym projekcie.

W czwartek niektóre media, powołując się na publikacje agencji Reuters, podały informację, iż koncern PGE zrezygnował z wiodącej roli w planach budowy elektrowni atomowej w Polsce i rolę tę ma przejąć PKN Orlen.

"Państwowy koncern energetyczny PGE zrezygnował z wiodącej roli w planach budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej i będzie się koncentrował na farmach wiatrowych na Bałtyku, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła. Inni informatorzy agencji twierdzą, że rolę PGE w projekcie atomowym ma przejąć PKN Orlen" - napisał m.in. portal Puls Biznesu.

Pod koniec kwietnia członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Wiesław Protasewicz mówił, że w przypadku projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce, płocki koncern nie podjął żadnej wiążącej decyzji.

- Spółka nie podjęła żadnej wiążącej decyzji w sprawie zaangażowania w projekt atomowy - oświadczył wówczas Protasewicz. Zaznaczył przy tym, że gdyby taka decyzja zapadła, to płocki koncern natychmiast o tym poinformuje.

- Ewentualna decyzja o zaangażowaniu spółki w ten projekt będzie uzależniona od ostatecznego kształtu ram prawnych i finansowych - podkreślił Protasewicz.

Wspomniał przy tym, iż w trakcie przygotowywania jest aktualizacja strategii płockiego koncernu.

- Również ustosunkujemy się do tej kwestii w tej strategii - przyznał Protasewicz, pytany pod koniec kwietnia czy PKN Orlen planuje udział w projekcie budowy polskiej elektrowni atomowej.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał z końcem kwietnia, że rozstrzygnięcie w kwestii budowy elektrowni jądrowej w Polsce musi nastąpić w tym roku.

- Rozstrzygnięcie musi nastąpić w tym roku, jeżeli chcemy dotrzymać ustawy - ocenił wtedy szef resortu energii. W marcu Tchórzewski przyznał, że jeśli chodzi o krajowy projekt jądrowy, dotyczy on kwoty 70-75 mld zł. Dodał wówczas, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji, ale finansowanie jest trudne ze względu na wysokość kwoty.

PKN Orlen informował w lutym, że sprawdza wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w strategię koncernu, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej. Spółka komentowała w ten sposób informacje medialne, iż analizuje udział w projekcie elektrowni jądrowej.

"Projekty, takie jak budowa w Polsce elektrowni jądrowej, wymagają decyzji rządowej i analizy przeprowadzonej przez poszczególne firmy. W PKN Orlen sprawdzamy wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w naszą strategię, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej" - oświadczył płocki koncern w lutym, proszony wówczas przez PAP o komentarz w sprawie.

PKN Orlen zwrócił przy tym uwagę, iż produkcję i sprzedaż energii elektrycznej realizuje już teraz, a jednocześnie przygląda się innym rozwiązaniom.

"Natomiast należy pamiętać, że wszystkie projekty, które realizuje PKN Orlen, muszą przejść restrykcyjne analizy inwestycyjne" - podkreślał w lutym płocki koncern.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.