Orlen kupuje za 1,15 mld zł farmy fotowoltaiczne i farmę wiatrową

1687853385 fotowoltaika pexels

fot: Pexels

Jeśli chcesz mieć pewność, że inwestycja w fotowoltaikę dla firm będzie naprawdę dobrą decyzją, koniecznie sprawdź propozycję firmy Helfi Energy Group

fot: Pexels

Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 kupuje za ok. 1,15 mld zł dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 280 MW oraz farmę wiatrową o mocy 26 MW - poinformował w piątek Orlen. Dzięki temu Orlen zwiększy swoje moce w energetyce odnawialnej o blisko jedną trzecią.

Należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w woj. lubuskim i wielkopolskim o łącznej mocy 280 MWp oraz farmy wiatrowej o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim - poinformowano w piątkowym komunikacie spółki.

Umowa o wartości ok. 1,15 mld zł jest jedną z największych transakcji na krajowym rynku OZE w ostatnich latach pod względem zainstalowanych mocy - podkreślono.

Według Orlenu nabywane przez koncern farmy są jednymi z najnowocześniejszych jednostek i będą produkować rocznie ok. 400 GWh energii, czyli tyle, ile zużywa blisko 182 tys. gospodarstw domowych.

- Zadeklarowaliśmy przyspieszenie i dotrzymujemy słowa. Umowa, którą podpisaliśmy, pozwoli na zwiększenie naszego portfolio w OZE łącznie o ponad 300 MW. Nowe moce stanowią aż 1/3 tego, co ORLEN zbudował w energetyce odnawialnej w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak nie tylko skala jest dla nas ważna, ale też rachunek ekonomiczny, który w przypadku tej transakcji jest dla nas korzystny i pozwala realnie budować wartość koncernu - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Chcemy być kluczowym graczem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego nie zatrzymujemy się i uważnie analizujemy kolejne atrakcyjne projekty pojawiąjące się na rynku OZE, by w pełni wykorzystać wszystkie biznesowe szanse - dodał.

W informacji przekazano, że pierwsza z farm fotowoltaicznych znajduje się w miejscowości Chotków, w powiecie żagańskim, w woj. lubuskim i została ona uruchomiona w styczniu br. Ma powierzchnię 45 hektarów, na których zamontowano ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych, których moc wynosi 40 MWp.

Podkreślono, że instalacja jest zaprojektowana w ten sposób, aby edukować oddziaływanie na środowisko. Wytłumaczono, że dzięki podniesieniu ogrodzenia farmy na odpowiednią wysokość, małe zwierzęta będą mogły swobodnie przemieszczać się na terenie farmy, dzięki czemu nie będzie ona im przeszkadzać w naturalnych szlakach migracyjnych.

Druga elektrownia znajduje się na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Przykona, w woj. wielopolskim. W jej pobliżu Grupa ORLEN posiada już instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy ok. 57 MW, a kolejne, których moc wyniesie ok. 68 MW, są w budowie. Przejmowana farma fotowoltaiczna ma moc 200 MWp i obecnie trwa jej rozbudowa o kolejne 40 MWp - podkreślono.

Zaznaczono, że po zakończeniu rozbudowy (planowanym na koniec tego roku) będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.