Orlen: kontynuują badania nad produkcją biopaliw z glonów

1495445102 zaklad produkcyjny orlen pl

fot: orlen.pl

Dostawcą propylenu niezbędnego do produkcji tworzyw w spółce Bassell Orlen Polyolefins jest w grupie Petrochemia Płock.

fot: orlen.pl

Stacja doświadczalna hodowli glonów, która powstała na terenie rafinerii PKN Orlen w Płocku przeszła rozruch technologiczny. Wytypowano też szczepy glonów olejowych i taksonów okrzemek do hodowli w ramach projektu wytwarzania biopaliw drugiej generacji.

Jak poinformował PKN Orlen, w najbliższym czasie planowany jest kolejny etap badań, który będzie polegał m.in. na hodowli szczepów glonów z wykorzystaniem wód powstających w procesach technologicznych oraz gazu bogatego w dwutlenek węgla, a pochodzącego z instalacji produkcyjnych.

"Według naszej wiedzy, jest to jedyny tego typu projekt w Polsce, który posłuży do oceny, czy możliwa będzie implementacja technologii wytwarzania biopaliw z alg w warunkach pracy rafinerii" - podkreślił płocki koncern, odpowiadając na pytania PAP. Dodał, iż chodzi o produkcję biopaliw drugiej generacji m.in. z oleju pozyskanego z glonów i okrzemek.

PKN Orlen zaznaczył, że "wyprodukowany doświadczalnie w płockiej rafinerii olej z tych surowców będzie badany pod kątem produkcji estrów, jak również biokomponentów syntetycznych".

"Badaniom poddane zostaną dodatkowo wytłoczyny glonowe w kierunku ich zgazowania i fermentacji biogazowej" - wyjaśniła spółka.

Według PKN Orlen, po przeprowadzeniu wszystkich planowanych badań możliwa będzie ocena, jak zastosowana technologia może przyczynić się do realizacji przez płocki koncern celów nakreślonych przez projekt dyrektywy RED II.

"Dyrektywa ta promuje algi, umieszczając je na liście surowców, które powinny być wykorzystane do produkcji energii ze źródeł odnawialnych" - przypomniała spółka.

PKN Orlen podkreślił, że prace badawcze, których wynikiem jest wytypowanie odpowiednich szczepów glonów olejowych i taksonów okrzemek, jakie będą hodowane na stacji doświadczalnej w warunkach zakładu produkcyjnego, prowadzone były na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

"Uczelnie w Polsce prowadziły dotychczas projekty hodowli alg, niemniej jednak badania dotyczyły innych dziedzin gospodarki" - zwrócił uwagę płocki koncern.

Spółka zaznaczyła, iż do realizowanego tam projektu wybrano partnerów posiadających bogate doświadczenie w hodowli glonów, chociaż dotąd obejmowały one inne ich zastosowanie.

W Polsce najczęstszym obecnie dodatkiem do benzyny jest etanol, a do oleju napędowego - estry kwasów tłuszczowych FAME.

W przypadku glonów, istotny jest duży ich przyrost w stosunku do roślin lądowych, a w efekcie możliwość uzyskiwania większej ilości biomasy, służącej np. do wytwarzania biogazu, a także oleju wykorzystywanego do wytwarzania biopaliw, pozbawionych związków siarki. Do swego wzrostu glony potrzebują dużych ilości dwutlenku węgla, co przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych może być wykorzystywane jako sposób redukcji emisji tego gazu do atmosfery.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.