Orlen: kolejne inwestycje energetyczne

fot: Andrzej Bęben/ARC

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu "Inwestycje Polskie" z Banku Gospodarstwa Krajowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

PKN Orlen przewiduje, że w drugiej połowie roku rozstrzygnie przetarg, dotyczący wyboru głównego wykonawcy turbozespołu o mocy 70 MWe w elektrociepłowni zakładu głównego koncernu w Płocku. Projekt jest powiązany z planem budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450-600 Mwe.

Według PKN Orlen, turbozespół będzie produkował energię elektryczną, w kogeneracji z wytwarzaniem ciepła, na potrzeby zakładu produkcyjnego w Płocku, a także odbiorców zewnętrznych.

"Ostateczny koszt inwestycji będzie znany po zakończeniu procesu wyboru wykonawcy. Zakładamy, że może to nastąpić w drugiej połowie roku" - poinformowało w piątek biuro prasowe płockiego koncernu, odpowiadając na pytania PAP.

PKN Orlen podał, że termin rozpoczęcia realizacji turbozespołu jest uzależniony od wyniku ostatecznej analizy projektu, dotyczącego budowy w Płocku bloku gazowo-parowego o mocy od 450 do 600 Mwe.

Odnosząc się do aktualnego stanu prac związanych z projektem budowy tego bloku, płocki koncern poinformował, że "przetarg na wykonawcę głównego zakresu prac pod klucz zbliża się do etapu ostatecznych negocjacji". "Trwają także prace nad przygotowaniem infrastruktury. Spodziewamy się gotowości do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w drugiej połowie 2014 r." - podało biuro prasowe spółki.

Według PKN Orlen, prace nad studium wykonalności oraz projekt budowlany bloku gazowo-parowego zostały już zakończone - obecnie trwają prace nad przygotowaniem infrastruktury około blokowej. Blok mógłby rozpocząć pracę z końcem 2017 r.

PKN Orlen zaznaczył, że ostateczna decyzja o przystąpieniu do realizacji tej inwestycji zostanie podjęta po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej przedsięwzięcia. "Nie bez znaczenia będzie również kondycja finansowa koncernu oraz sytuacja makroekonomiczna, w tym propozycje rządu w sprawie systemów wsparcia wysokosprawnej kogeneracji" - podkreśliło biuro prasowe płockiego koncernu.

Wcześniej PKN Orlen informował, że nowy blok miałby być połączony rurociągami parowymi z blokiem istniejącym już w zakładowej elektrociepłowni płockiego koncernu, który działa w systemie olejowo-gazowym.

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu "Inwestycje Polskie" z Banku Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna wartość finansowania w ramach podpisanej umowy kredytowej to 1 mld zł. Jak podał wtedy płocki koncern, środki z kredytu zostaną wykorzystane głównie na wsparcie realizacji strategii energetycznej spółki.

Wcześniej, w kwietniu 2013 r., PKN Orlen rozpoczął budowę bloku gazowo-parowego o mocy ok. 470 MWe we Włocławku. Koszt przedsięwzięcia to prawie 1,4 mld zł. Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, potrwa do 2015 r. Elektrociepłownia, zlokalizowana niedaleko włocławskich zakładów Anwil - spółki z grupy PKN Orlen, będzie największą i najnowocześniejszą wśród elektrowni gazowo-parowych w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce.