Gospodarka: Kolejne inwestycje ORLENU

1647344033 upstream orlen 02

fot: Orlen

Pierwszy rok działalności fundusz korporacyjny ORLEN VC zamknął z siedmioma inwestycjami kapitałowymi w łącznej kwocie ponad 150 mln zł

fot: Orlen

PKN ORLEN usprawni procesy dostaw we wszystkich obszarach działalności. To efekt inwestycji w innowacyjną platformę firmy Shippeo, która pozwala wydajniej zarządzać procesami logistycznymi w firmach operujących niemal w każdej gałęzi przemysłu. To już piąta i największa jak do tej pory inwestycja bezpośrednia PKN ORLEN realizowana za pośrednictwem funduszu korporacyjnego ORLEN VC. Rozwiązanie firmy Shippeo stosują już z powodzeniem m.in. Coca-Cola HBC, Carrefour, Grupa Renault, czy Total - czytamy w komunikacie.

– Nasz fundusz korporacyjny ORLEN VC w pierwszym roku swojej działalności zbudował portfel składający się z pięciu spółek technologicznych z całej Europy oraz dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Tym samym dołączyliśmy do zestawienia nie tylko największych, ale też najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nieustannie szukamy ciekawych okazji inwestycyjnych, aby wspierać rozwój połączonej Grupy i rozwijać innowacyjność i technologie w każdym segmencie działalności – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Pierwszy rok działalności fundusz korporacyjny ORLEN VC zamknął z siedmioma inwestycjami kapitałowymi w łącznej kwocie ponad 150 mln zł. Poprzez najnowszą inwestycję w Shippeo, fundusz PKN ORLEN dołącza do grona globalnych funduszy venture capital - Battery Ventures, Nokia Growth Partners, ETF Partners, Bpifrance Digital Venture, SAP.io, LFX Venture Partners oraz Yamaha Motor Ventures. Shippeo jest piątą spółką portfelową funduszu ORLEN VC, poza polskimi ICSec i Apeiron Synthesis oraz zagranicznymi Eologix i Invert Robotics. Fundusz zainwestował w 2022 roku również w fundusze Emerald Industrial Innovation Fund oraz Environmental Technologies Fund.

Technologia francuskiej spółki Shippeo, oferuje szeroki zakres funkcjonalności i narzędzi, które w ramach jednej platformy pomagają tworzyć bardziej wydajne, zautomatyzowane i zrównoważone procesy zarządzania łańcuchem dostaw, zwiększając współpracę wszystkich zaangażowanych stron. Shippeo zaufały tak rozpoznawalne firmy, jak Coca-Cola HBC, Carrefour, Renault Group, Schneider Electric, Total, Faurecia, czy Saint-Gobain. Spółka obecnie monitoruje ponad 32 miliony przesyłek rocznie w 110 krajach. Kluczową i decydującą o pozycji rynkowej technologią Spółki, jest autorski algorytm uczenia maszynowego, oferujący najwyższą na rynku dokładność przewidywanego czasu dostawy.

Jest on zasilany danymi pozyskiwanymi w czasie rzeczywistym z ponad 850 źródeł, takich jak systemy telematyczne, TMS, czy API/EDI, umożliwiając śledzenie wszystkich przesyłek we wszystkich rodzajach transportu. Możliwość zapewnienia wglądu w łańcuchy dostaw w czasie rzeczywistym oraz szybkiej reakcji na pojawiające się problemy, pozwala wygenerować znaczne oszczędności dla klientów, a zaawansowane moduły analityczne spółki – optymalizować istniejące, niewydajne procesy, także pod względem generowanego śladu węglowego.

Kapitał pozyskany w ramach obecnej rundy finansowania, Shippeo planuje przeznaczyć na dalszy rozwój platformy, który pozwoli dostarczać jej jeszcze większą wartość dla klientów oraz na dalszą ekspansję spółki na rynki Ameryki Północnej i Azji.

– Widzimy jak procesy logistyczne w PKN ORLEN stają się coraz bardziej złożone. Jest to znaczące wyzwanie, zwłaszcza w perspektywie połączenia z Grupami LOTOS i PGNiG. Inwestycja ORLEN VC w technologie umożliwiające lepszą widoczność w łańcuchu dostaw może pomóc nam skuteczniej radzić sobie z tymi wyzwaniami. Zwiększona widoczność w łańcuchu dostaw to klucz do lepszego zarządzania naszymi operacjami i optymalizacji procesów. Wdrożenie tego typu rozwiązania w Grupie może przełożyć się na większą wydajność i efektywność naszej działalności – mówi Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC.

Wśród zainteresowań inwestycyjnych ORLEN VC znajdują się sektory technologiczne takie jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), cyberbezpieczeństwo, nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), oraz przemysł 4.0.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala