Orlen Gaz chce sprzedać część aktywów

Orlen Gaz, spółka zależna PKN Orlen, wystawił na sprzedaż cześć swego majątku z segmentów rynku gazu płynnego w butlach oraz gazowych instalacji przydomowych. 

Plan sprzedaży tych aktywów związany jest z realizowanym tam procesem dezinwestycji. Jak poinformował we wtorkowym komunikacie Orlen Gaz, ostateczne negocjacje z inwestorami planowane są na wrzesień - czytamy na pb.pl.

Orlen Gaz realizuje proces dezinwestycji w formule tzw. sprzedaży cząstkowej, czyli poprzez sprzedaż poszczególnych rozlewni, pojedynczo lub w mniejszych grupach, oraz przypisanych do nich rynków.

Na początku 2008 roku Orlen Gaz odstąpił od sprzedaży swoich aktywów jednemu partnerowi, gdyż w ocenie spółki oferty nie spełniły jej oczekiwań. Jednym z powodów takiej decyzji był brak porozumienia w sprawie gwarancji pracowniczych.

Według cytowanego w komunikacie prezesa Orlen Gaz Bernarda Cichockiego, \"wystawione na sprzedaż aktywa są atrakcyjne i mają dużą przyszłość\". \"Dlatego poszukujemy strategicznych inwestorów, którzy chcieliby je rozwijać i zagwarantować ciągłość zatrudnienia naszym pracownikom\" - podkreślił.

Orlen Gaz wystawił na sprzedaż zorganizowane części przedsiębiorstwa, w tym m.in. rozlewnie w: Dzierżoniowie, Inowrocławiu, Jaworznie, Kruszewcu, Łapach, Ugoszczy, Redakach oraz bazę magazynową w Warszawie wraz z rynkami sprzedaży gazu w butlach, a także wydzielone części rozlewni w Płocku i Krośnie Odrzańskim wraz z rynkami sprzedaży gazu w butlach.

W 2007 roku Orlen Gaz zwiększył udział w rynku krajowym gazu płynnego z 13,5 do blisko 20 proc. Odnotował ponad 40-proc. wzrost sprzedaży. W stosunku do 2006 roku o kilkanaście procent wzrósł też zysk spółki - w 2006 roku przy obrotach na poziomie 755 mln zł zysk netto wyniósł 15 mln zł i był o 180 proc. wyższy niż uzyskany rok wcześniej.

W 2007 roku na inwestycje związane m.in. z modernizacją istniejącej i budową nowej bazy magazynowo-przeładunkowej Orlen Gaz wydał ponad 40 mln zł. Zakończył się już pierwszy etap modernizacji trzech rozlewni gazu płynnego w Płocku, Nowej Brzeźnicy i Krośnie Odrzańskim. Obecnie trwa budowa terminalu morskiego w Szczecinie oraz terminalu lądowego w Sokółce, który ma być oddany do użytku w maju.

Istniejący od 1995 roku Orlen Gaz jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Zarządza 12 rozlewniami

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.