Orlen chce zmian w podatku od wydobycia ropy i gazu. Takich samych, jakie dostał górniczy gigant

1647343924 rafineria orlen 15

fot: Orlen

Uchwałę NWZ w sprawie połączenia z PKN Orlen oddano 150 784 838 głosów, przeciwko - 706 659, głosów wstrzymujących było 985 494

fot: Orlen

Orlen chce zmian w podatku od wydobycia ropy i gazu analogicznych jak w ulgach w podatku tzw. miedziowym - napisał koncern w opinii do propozycji resortu finansów.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło proces uzgodnień nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, która ma na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych producentów miedzi w celu umożliwienia realizacji zamierzeń inwestycyjnych w związku z rolą miedzi w transformacji gospodarki jako kluczowego produktu dla technologii czystej energii.

Reforma zakłada możliwość odliczania od podatku 50 proc. wydatków na przedsięwzięcia inwestycyjne zwiększające wydobycie ponoszonych od 2026 r. oraz 3-letni okres stosowania obniżonej stawki podatku. W perspektywie pierwszych trzech lat obowiązywania reformy producenci miedzi pozyskają środki na inwestycje w wysokości 750 mln zł rocznie, a w kolejnych latach ok. 1,5 mld zł rocznie.

- Podatek od wydobycia niektórych kopalin w odniesieniu do gazu ziemnego i ropy naftowej projektowany był jako forma adekwatnej renty surowcowej w okresie przewidywanego znacznego rozwoju wydobycia gazu i ropy naftowej z formacji łupkowych. Przemysł krajowego wydobycia gazu i ropy naftowej obok obciążeń z tytułu podatków i opłat podlega obecnie bardzo dużym wyzwaniom inwestycyjnym związanym z transformacją w kierunku neutralności emisyjnej - napisał Orlen.

- Wśród działań inwestycyjnych wymagających największych nakładów finansowych znajdują się projekty dostosowania wydobycia do tzw. rozporządzenia metanowego (ograniczenie emisji metanu do atmosfery) oraz wdrożenia obowiązku osiągnięcia określonych poziomów zatłaczania CO2 w składowiskach, tj. geologicznych składowiskach takich jak wyeksploatowane pola naftowe i gazowe czy solankowe warstwy wodonośne (projekty CCS) - dodał.

Orlen postuluje wprowadzenie możliwości odliczenia od podatku części poniesionych przez podatników od 1.01.2026 r. nakładów inwestycyjnych w zakresie analogicznym do projektowanego rozwiązania dla podatników podatku od wydobycia miedzi i srebra, tj. odliczenie od podatku od wydobycia niektórych kopalin 50 proc. wysokości poniesionych przez podmioty kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych w zakresie wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej - przy czym w danym okresie rozliczeniowym maksymalna wysokość odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 40 proc. wysokości podatku obliczonego od wydobytego w tym miesiącu gazu ziemnego lub ropy naftowej.

- Wydatki inwestycyjne podlegające odliczeniu powinny obejmować koszty budowy nowych lub odtworzenia istniejących kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej w celu utrzymania poziomu wydobycia krajowego - napisał Orlen.

Orlen uważa ponadto, że katalog wydatków możliwych do odliczenia powinien obejmować inwestycje służące realizacji obowiązków związanych z technologiami ograniczenia emisji metanu do atmosfery oraz inwestycje służące przygotowaniu składowisk CO2 w wyeksploatowanych kopalniach.

Chce też rozszerzenia zwolnienia z podatku gazu ziemnego/ropy naftowej wydobywanych z tzw. złóż marginalnych.

- Obecnie obowiązujący próg zwolnienia na poziomie miesięcznego wydobycia gazu ziemnego do równowartości 1100 MWh oraz 80 ton ropy naftowej należy uznać za zbyt niski, istotnie wpływający na ekonomiczne uwarunkowania wydobycia - napisał Orlen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.