Orlen: W zakładzie w Płocku trwa budowa farmy fotowoltaicznej

1495445102 zaklad produkcyjny orlen pl

fot: orlen.pl

Dostawcą propylenu niezbędnego do produkcji tworzyw w spółce Bassell Orlen Polyolefins jest w grupie Petrochemia Płock.

fot: orlen.pl

- W głównym zakladzie produkcyjnym Orlenu w Płocku (Mazowieckie) powstaje farma fotowoltaiczna o mocy prawie 1,9 MWp. Będzie zasilać instalacje tamtejszego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego. Ma być gotowa w czwartym kwartale 2025 r. - poinformował w poniedziałek koncern.

Farma fotowoltaiczna o mocy prawie 1,9 MWp, której budowa - jak podał Orlen - właśnie się rozpoczęła, jest kolejną inwestycją w procesie dekarbonizacji jego zakładu produkcyjnego w Płocku. Według koncernu, wytworzona tam zielona energia będzie zasilać zakładowe instalacje.

Farma powstaje na działce o powierzchni 2,7 hektara. Aktualnie trwają prace niwelacyjne. Po ich zakończeniu rozpocznie się montaż infrastruktury. Docelowo farma będzie składać się z 16 inwerterów solarnych o mocy 110kW każdy, do których przyłączone zostaną 3384 moduły PV o mocy jednostkowej 550W.

Wykonawcą inwestycji jest Flexipower Group. “Harmonogram realizacji zakłada przekazanie do eksploatacji budowanej jednostki OZE w czwartym kwartale 2025 r.“ - zapowiedział Orlen. Koncern podkreślił jednocześnie, że według planów, farma przez 25 lat wytworzy około 50 GWh zielonej energii.

Orlen zwrócił uwagę, że w połączeniu z planowanymi inwestycjami wodorowymi oraz rozwijającym się trendem czystej energii, nowa farma fotowoltaiczna w jego zakładzie głównym w Płocku, będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne w regionie.

Koncern przypomniał, że lutym tego roku, również na terenie jego zakładu produkcyjnego w Płocku, oddano do użytku farmę fotowoltaiczną o mocy 4,8 MWp, przy czym jej eksploatację, a także obecnie budowanej, powierzono Zespołowi Energetyki Odnawialnej.

W październiku należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie Łódzkim. Koncern podkreśla, że do końca dekady Grupa Orlen “chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii“.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.

Orlen informował wcześniej, że według przyjętej tam strategii do 2030 r., planowane w tym czasie nakłady inwestycyjne koncernu miałyby wynieść ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. na “zielone inwestycje“, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i “zielony wodór“.

Obecnie koncern pracuje nad aktualizacją strategii, która ma być ona gotowa do końca tego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.