Orlen: bez zgody na zmianę systemu brygadowego

1377795720 orlen upstream orlenupstream pl

fot: Orlen Upstream

Do tej pory Orlen wykonał siedem otworów w poszukiwaniu gazu z łupków - pięć pionowych i dwa horyzontalne

fot: Orlen Upstream

Międzyzakładowy Związek Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen nie zgadza się na zapowiadaną przez zarząd spółki zmianę od nowego roku systemu brygadowego i restrukturyzację zatrudnienia. Nie wyklucza wszczęcia sporu zbiorowego.

O przygotowaniach do wdrożenia z początkiem 2015 r. czterobrygadowego systemu pracy zamiast obecnego pięciobrygadowego zarząd płockiego koncernu poinformował związki zawodowe pod koniec listopada. Według spółki, nowy system ma umożliwić optymalizację zatrudnienia i ujednolicić ostatecznie zasady czasu pracy w całej grupie kapitałowej.

We wtorek (2 grudnia) nad stanowiskiem wobec planów władz PKN Orlen obradował zarząd związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego w grupie kapitałowej płockiego koncernu, największej z działających tam organizacji związkowych.

- Pracodawca poinformował nas, że przeprowadza proces restrukturyzacji, gdzie ok. 200 osób może być zwolnionych z pracy, wiadomo, w formie dobrowolnych odejść, np. na emeryturę. Zarząd związku wyraźnie powiedział, że nie ma na to zgody. Nie ma też zgody na zmianę systemu z pięciobrygadowego na czterobrygadowy. Idziemy w kierunku sporu zbiorowego - powiedział PAP szef Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen Bogusław Pietrzak.

Zaznaczył, że w sprawie ewentualnego przystąpienia do sporu zbiorowego z zarządem płockiego koncernu jego związek zawodowy przeprowadzi szczegółowe analizy prawne.

Przeciwko wprowadzeniu systemu czterobrygadowego 5 listopada przed kancelarią premier Ewy Kopacz pikietowało kilkuset związkowców grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym płockiego koncernu i włocławskiego Anwilu.

W ocenie PKN Orlen, nowy system, dzięki likwidacji luk wynikających z nakładania się pracy dwóch zmian, przyczynić się ma do optymalizacji zatrudnienia. Według spółki, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku jest 184 nadprogramowych stanowisk w układzie czterobrygadowym.

Związkowcy PKN Orlen obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co w rzeczywistości mogłoby oznaczać zmniejszenie zatrudnienia nawet o 20 proc.

W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej pracuje w sumie 3 tys. 120 osób. Według związkowców, zmiana skutkowałaby zmniejszeniem zatrudnienia nawet o ok. 600 osób, a przejście na system czterobrygadowy stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek.

W ub. tygodniu przedstawiciele zarządu PKN Orlen spotkali się ze związkami, a rozmowy - jak informowało wtedy biuro prasowe płockiego koncernu - dotyczyły m.in. ustalenia limitu redukcji i zainicjowania uzgodnień w sprawie programu zachęt do dobrowolnych odejść z pracy. Każda spółka grupy kapitałowej objęta restrukturyzacją miałaby kształtować formułę rozwiązania umów adekwatnie do swoich możliwości formalnych i finansowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.