Orlen: będzie połączenie Upstream i Usptream International

1377795720 orlen upstream orlenupstream pl

fot: Orlen Upstream

Do tej pory Orlen wykonał siedem otworów w poszukiwaniu gazu z łupków - pięć pionowych i dwa horyzontalne

fot: Orlen Upstream

Należąca do PKN Orlen spółka do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego Orlen Upstream z siedzibą w Warszawie połączy się ze spółką zależną Orlen Upstream International z siedzibą w Amsterdamie (Holandia), w której posiada 100 proc. udziałów.

Połączenie odbędzie się poprzez przeniesienie całego majątku Orlen Upstream International na Orlen Upstream - poinformowała spółka w opublikowanym planie. Połączenie w oparciu o procedurę transgraniczną, regulowaną dyrektywą unijną z 2005 r. dla spółek kapitałowych państw członkowskich UE, nastąpi po akceptacji zarządu Orlen Upstream International i rady nadzorczej Orlen Upstream.

"Łączące się spółki zamierzają dokonać połączenia, w wyniku którego spółka przejmująca przejmie wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej pod tytułem uniwersalnym, a spółka przejmowana przestanie istnieć" - podano w planie połączenia Orlen Upstream i Orlen Upstream International. Dniem połączenia będzie termin, w którym połączenie obu podmiotów zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

Orlen Upstream International to holenderska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Amsterdamie, powołana w 2013 r., która prowadzi działalność głównie jako spółka holdingowa. Wszystkie udziały w tamtejszym kapitale zakładowym posiada Orlen Upstream.

Z opublikowanego sprawozdania finansowego Orlen Upstream International wynika, że w 2015 r. spółka ta odnotowała stratę netto w wysokości 104 mln 65 tys. 300 euro. Wartość tej spółki, rozumiana jako wartość księgowa jej aktywów netto, została określona w połowie kwietnia na 368 mln 739 tys. 448 euro.

Orlen Upstream z siedzibą w Warszawie to spółka celowa PKN Orlen utworzona w 2006 r. do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych - płocki koncern posiada tam 100 proc. udziałów.

Orlen Upstream prowadzi działalność w Polsce i w Kanadzie, gdzie uzyskał dostęp do tamtejszych złóż ropy i gazu w 2013 r. wraz z nabyciem tamtejszej spółki wydobywczej TriOil Resources, która od 2015 r. funkcjonuje jako Orlen Upstream Canada - kupna dokonano wtedy za pośrednictwem spółki Orlen Upstream International, która stała się w 100 proc. właścicielem ówczesnej TriOil.

Według płockiego koncernu, własne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne) na koniec I kw. 2016 r. wynosiły tam ok. 97 mln boe (baryłek ekwiwalentu), w tym w Polsce ok. 8 mln boe - gaz, a w Kanadzie ok. 89 mln boe - ropa i gaz.

Orlen Upstream za 2015 r. zanotował stratę na poziomie 790 mln 821 tys. zł. Jak podała spółka w sprawozdaniu finansowanym, strata ta była wynikiem "rozpoznania niepieniężnych odpisów księgowych z tytułu utraty wartości aktywów spółki" - np. w związku z niskimi cenami węglowodorów na rynkach światowych, w tym w Kanadzie, rozpoznano odpis udziałów w Orlen Upstream International w kwocie 444 mln 236 tys. zł.

W 2015 r. decyzją Orlen Upstream w związku z odstąpieniem od poszukiwań ropy i gazu na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego rozwiązano spółkę International Exploration and Production z siedzibą w Amsterdamie - Orlen Upstream miał tam w kapitale zakładowym 100 proc. udziałów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.