OPZZ: W działaniach antykryzysowych uwzględnić interesy pracownicze

Kryzys nie usprawiedliwia ograniczania uprawnień pracowniczych, w działania antykryzysowe muszą być włączone związki zawodowe - stwierdza OPZZ w wystosowanym w poniedziałek oświadczeniu. Sprzeciwia się też zmianom w prawie pracy.

- Z wielu zakładów pracy nadchodzą informacje o kolejnych zwolnieniach grupowych lub zamiarach takich zwolnień, o skracaniu czasu pracy, o przymusowych urlopach, o czasowym wstrzymaniu produkcji - wyraża zaniepokojenie OPZZ.

Związek zauważa, że \"już pierwsze sygnały o kryzysie w światowej i polskiej gospodarce spowodowały, że część pracodawców uznała to za doskonały pretekst do odbierania uprawnień pracowniczych i pogarszania standardów pracy i płacy\". - Na takie działania OPZZ nie wyraża zgody i będzie im przeciwdziałać - czytamy w oświadczeniu.

OPZZ podkreśla, że władze państwowe i przedsiębiorcy mają obowiązek przeciwdziałać kryzysowi i dążyć do ratowania zakładów i miejsc pracy, a \"pracownik nie może stale ponosić największych kosztów kryzysu\".

Rządowy plan antykryzysowy OPZZ ocenia jako niewystarczający. \"Rząd powinien w warunkach kryzysu wspomagać wszystkich obywateli - nie tylko przedsiębiorców\" - uważa OPZZ, podkreślając rolę Komisji Trójstronnej.

- OPZZ nie widzi potrzeby nowelizacji prawa pracy. Istniejące rozwiązania prawne są wystarczające do walki z kryzysem, szczególnie na poziomie zakładów pracy. Tam przy udziale związków zawodowych powinna być dokonywana ocena kondycji firmy i tam też powinny być podejmowane decyzje - uważa OPZZ.

OPZZ zapowiada wsparcie dla organizacji związkowych w zakładach pracy, \"w których będzie dochodziło do nieuzasadnionego pogorszenia sytuacji pracowników\". - Obniżanie wynagrodzeń spowoduje spadek popytu wewnętrznego i nie pomoże w szybszym wyjściu z kryzysu - przestrzega OPZZ.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.