Opole: przebudowa Politechniki Opolskiej

Dwa budynki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki przebuduje i wyposaży za 30 mln zł Politechnika Opolska. Ma to podnieść konkurencyjność uczelni i zakończyć wieloletni proces adaptacji dawnych koszar. Inwestycja potrwa do końca tego roku.

Obydwa przeznaczone do przebudowy i remontu budynki mieszczą się w tzw. II Kampusie Politechniki Opolskiej (PO), na ul. Prószkowskiej w Opolu, gdzie przed laty mieściły się koszary wojskowe. Wykonawcę przebudowy pierwszego z nich już wyłoniono i przekazano plac budowy; obecnie trwa przetarg na wykonawcę drugiego z budynków.

Rektor PO prof. Marek Tukiendorf podał PAP, że pieniądze na tę inwestycję opolska uczelnia techniczna pozyskała z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z puli na lata 2007-2013. Rewitalizacja obu budynków musi zakończyć się jeszcze w tym roku.

Z informacji przekazanych PAP przez kanclerz PO Barbarę Hetmańską wynika, że pierwszy z budynków po przebudowie będzie miał blisko 3,9 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej. Powstanie tam 27 laboratoriów, trzy sale ćwiczeniowe, a także sala seminaryjna i komputerowa. Drugi budynek również czeka kompleksowa przebudowa i remont. "W chwili obecnej budynek ten jest w bardzo złym stanie technicznym, co nie pozwala na rozpoczęcie jego użytkowania" - wyjaśniła Hetmańska. Dodała, że po przebudowie będzie on miał ponad 3,5 tys. metrów kw. powierzchni, znajdą się w nim m.in. pomieszczenia naukowo-dydaktyczne, laboratoria komputerowe i sala wykładowa na 60 osób.

Rektor PO zaznaczył, że wyposażenie laboratoriów i pracowni ma być nakierowane na kształcenie studentów pod potrzeby dużych, opolskich inwestorów i lokalnego rynku pracy.

Po zakończeniu inwestycji z budynków tych korzystać mają studenci dzienni i zaoczni czterech priorytetowych dla lokalnego rynku pracy kierunków na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PO: automatyki i robotyki, elektroniki i telekomunikacji, elektrotechniki oraz informatyki. Obiekty będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, tzn. wyposażone w specjalne pochylnie czy windy. Zostaną też wyposażone w sprzęt komputerowy, urządzenia multimedialne, aparaturę badawczą oraz pomoce naukowo-dydaktyczne.

- Na zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia dydaktycznego zaplanowano ponad 6,7 mln złotych - podała Hetmańska.

Władze placówki liczą, iż dzięki tej inwestycji podniesie się jakość kształcenia studentów na wydziale oraz że uczelnia będzie mogła lepiej konkurować o studentów z podobnymi ośrodkami z sąsiednich regionów.

- Realizacja tego przedsięwzięcia to również próba przeciwdziałania negatywnym skutkom niżu demograficznego. W naszej opinii napływ nowych studentów spoza województwa może przyczynić się także do złagodzenia negatywnych skutków związanych z odczuwalnym na Opolszczyźnie problemem długotrwałych migracji zarobkowych - dodała kanclerz PO.

Przebudowa obydwu budynków zakończy również wieloletnią rewitalizację obiektów po dawnych koszarach wojskowych. Politechnika nieodpłatnie przejęła je w 2003 r. Od 2006 r. trwała ich modernizacja oraz stopniowe przekazywanie do użytkowania. Jak powiedziała PAP Hetmańska po zakończeniu obecnie rozpoczynanych prac uczenia będzie mieć w II kampusie w sumie osiem dużych obiektów, z których jeden przeznaczony został na cele administracyjne, a pozostałe - na cele naukowo-dydaktyczne. W jednym z nich jest np. duża hala sportowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.