ONZ: Prezydent Kaczyński m.in. o bezpieczeństwie energetycznym

Walka z ociepleniem klimatu, bezpieczeństwo energetyczne, a także konflikt rosyjsko-gruziński były jednymi z głównych tematów, które poruszył w swoim wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent Lech Kaczyński ma nadzieję, że podczas grudniowej międzynarodowej konferencji w Poznaniu na temat zagrożeń klimatycznych uda się osiągnąć kompromis w sprawie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Przemawiajac na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku podkreślił, że chciałby, aby podczas poznańskiej konferencji udało się wypracować porozumienie, które w przyszłości zastąpi Protokół z Kyoto.

Lech Kaczyński zapewnił, że Polska strona dołoży wszelkich starań, by konferencja zakończyła się sukcesem i przygotowała solidne podstawy przed przyszłoroczną konferencją klimatyczną w Kopenadze. Według prezydenta, pozwoli to podpisać w stolicy Danii stosowne porozumienie w tej sprawie. Dodał, że liczy na współpracę i wsparcie ze strony krajów, z którymi polska dyplomacja ma szczególnie dobre stosunki.

Prezydent podkreślił, że w parze z zabiegami o ochronę środowiska naturalnego powinny pójść działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Zwrócił uwagę na fakt, że szczególnie Europa jest dziś narażona na niebezpieczeństwo kryzysu energetycznego.

Lech Kaczyński dodał, że jesteśmy zaniepokojeni przede wszystkim zachowaniem Rosji - chociaż nie wymienił tego kraju z nazwy. Stwierdził, że Rosja wykorzystuje surowce energetyczne jako narzędzie do osiągania celów politycznych. Według Lecha Kaczyńskiego alternatywą dla takiej polityki Rosji jest poszukiwanie nowych źródeł dostaw surowców energetycznych, rozbudowa infrastruktury przesyłowej oraz czytelne zasady handlu ropą i gazem. Prezydent widzi możliwość wykorzystania złóż, które leżą w krajach położonych w rejonie Morza Kaspijskiego, Azji Środkowo-Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu. Dodał, że w ścisłej współpracy na tym polu upatruje możliwość silniejszej integracji tych państw z Europą.

Ważnym punktem przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ była kwestia konfliktu rosyjsko-gruzińskiego. Polski prezydent zaapelował do społeczności międzynarodowej o przestrzeganie zasad, które legły u podstaw Karty Narodów Zjednoczonych. Podkreślił, że zasady te powinny obowiązywać nie tylko słabe i małe kraje, ale wszystkich członków organizacji. Tymczasem według Lecha Kaczyńskiego w sierpniu mieliśmy do czynienia z rosyjską agresją na Gruzję, która złamała podstawowe zasady prawa międzynarodowego: nienaruszalność granic i poszanowanie integralności terytorialnej. Zasady te - co przypomniał polski prezydent - legły u podstaw ONZ, a ich lekceważenie przed prawie 70 laty doprowadziło do klęski idei Ligii Narodów i wybuchu drugiej wojny światowej. Dlatego zdaniem Lecha Kaczyńskiego konflikt rosyjsko-gruziński powinien poruszyć wszystkich uczestników stosunków międzynarodowych, zwłaszcza kraje małe i te zagrożone rozpadem integralności terytorialnej lub ambicjami większego sąsiada. I - jak tłumaczył polski prezydent - zmusić kraje członkowskie ONZ do zdecydowanego egzekwowania zapisów Karty Narodów Zjednoczonych. Tymczasem według Lecha Kaczyńskiego zbyt często mamy do czynienia z sytuacją, gdy duże i silne państwa lekceważą międzynarodowe normy, na co - jego zdaniem - społeczność międzynarodowa nie może się zgadzać.

Prezydent Lech Kaczyński wziął udział w dorocznym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Sesja Zgromadzenia odbyła się po raz 63.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.