OMV: konsorcjum Nord Stream 2 rozwieje wątpliwości UOKiK

fot: ARC

Dziewięć firm dobrowolnie zobowiązało się do zaprzestania stosowania kwestionowanych praktyk...

fot: ARC

Austriacka grupa paliwowa OMV liczy, że konsorcjum mające zbudować i eksploatować gazociąg Nord Stream 2 rozwieje wątpliwości polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dotyczące projektu - poinformował w środę (10 sierpnia) w Wiedniu przedstawiciel zarządu OMV Manfred Leintner.

Austriacka spółka jest jednym z udziałowców Nord Stream 2.

- Przygotowujemy teraz odpowiedź. Jest szereg punktów, które możemy wyjaśnić - powiedział na konferencji prasowej w stolicy Austrii Leintner, którego słowa przytaczała rosyjska agencja ITAR-TASS. Przypomniał, że termin na odniesienie się do zastrzeżeń UOKiK upływa 16 sierpnia.

Zapytany przez dziennikarzy, czy Polska może zablokować projekt, zauważył: "mówiąc ogólnie, z dzisiejszego punktu widzenia, zgoda jest niezbędna". - I pójdziemy odpowiednią drogą, aby z tym tematem się uporać - dodał.

22 lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że ma zastrzeżenia dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. Uznał, że powstanie grupy, która miałaby zbudować i eksploatować rurociąg Nord Stream 2, wzmocniłoby i tak mocną pozycję Gazpromu w Polsce.

Konsorcjum ma cztery tygodnie na odniesienie się do zastrzeżeń Urzędu.

We wtorek delegacja konsorcjum miała w Warszawie spotkać się z reprezentantami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według portalu BiznesAlert.pl, spotkanie odbyć się miało w siedzibie UOKiK, a przedstawicieli spółek zaangażowanych w projekt rurociągu miał przyjąć nie prezes UOKiK Marek Niechciał, ale niższy rangą przedstawiciel urzędu.

Gazprom reprezentować mieli dyrektor departamentu biznesu międzynarodowego Paweł Oderow, Oleg Tarasow z departamentu prawnego oraz Aleksiej Morszniczenko z departamentu międzynarodowego biznesu - podał portal.

Według jego informacji, z francuskiego ENGIE przyjechać miał Philippe Vedrenne, dyrektor firmy odpowiedzialny za rynki światowe oraz Damien Colonna d'Istria z departamentu prawnego i odpowiedzialny za kwestie regulacyjne i konkurencję, z kolei z holendersko-brytyjskiego Shella przybyć miał Douglas Buckley, wiceprezes do spraw handlowych w Rosji, Borre Jacobsen - menadżer generalny projektu i Bram Bosch - doradca prawny z zespołu prawa antymonopolowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.