Około 300 górników i energetyków z Solidarności pojedzie do Brukseli
W pikiecie przed siedzibą Komisji Europejskiej uczestniczyć będą górnicy z kopalń węgla kamiennego i brunatnego oraz energetycy, m.in. ze Śląska, Podbeskidzia, Bełchatowa, Konina, Kalisza i Szczecina. Wesprą ich również stoczniowcy - poinformował Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Z naszego rwojewództwa do stolicy Belgii pojedzie kilkudziesięciu związkowców. Wyjadą w środę 24 września o godz. 6. rano spod siedziby Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Pikieta przed Komisją Europejską odbędzie się dzień później o godz. 13. Związkowcy spotkają się prawdopodobnie z komisarzem unijnym ds. środowiska Stavrosem Dimasem.
Pakiet klimatyczny to zbiór propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej, które w założeniu mają służyć przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Jednak zdaniem Solidarności te propozycje obniżą konkurencyjność węgla jako paliwa do produkcji energii . Koncentrują się jedynie na aspekcie środowiskowym tego zagadnienia i pomijają kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski i Unii Europejskiej, dostępnością węgla w krajach członkowskich oraz możliwością importu tego surowca.
- Pakiet klimatyczny marginalizuje węgiel. Mimo zapewnień dotyczących wspierania rozwoju czystych technologii węglowych, w najbliższych latach rozwój energetyki opartej na węglu zostanie poważnie zakłócony. Promowane będą instalacje gazowe, jądrowe i wykorzystujące odnawialne źródła energii - mówi Kazimierz Grajcarek przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Szef SGiE przestrzega, że skutki Pakietu będą szczególnie dokuczliwe dla Polski, która 95 proc. energii produkuje z węgla.
- Odczuje to cała gospodarka. Wzrost cen energii obniży jej konkurencyjność oraz drastycznie podniesie koszty utrzymania. Zlikwidowane zostaną tysiące stanowisk pracy w sektorze paliwowo-energetycznym. Polska będzie musiała importować energię - uważa Kazimierz Grajcarek.
Przeciwko Pakietowi opowiedziała się 4 września górnicza Solidarność. W specjalnym stanowisku związkowcy wezwali rząd, prezydenta oraz eurodeputowanych do podjęcia wszelkich działań zmierzających do odrzucenia przez Komisję Europejską projektów dyrektyw klimatycznych, grożących Polsce bardzo poważnymi konsekwencjami społeczno-gospodarczymi, włącznie z utratą niezależności energetycznej i gospodarki narodowej.
Czytaj również: Ekolodzy: Prąd nie podrożeje z powodu pakietu klimatyczno-energetycznego