Okęcie: gdzie najchętniej latamy?

fot: Krystian Krawczyk

W piątek w Warszawie wylądował pierwszy z zamówionych przez PLL LOT samolotów typu Boeing 787-9 Dreamliner. Na zdjęciu: terminal lotniska Okęcie

fot: Krystian Krawczyk

Trasa Warszawa - Londyn była najbardziej popularnym kierunkiem obsługiwanym przez Lotnisko Chopina. W 2018 r. do i z Londynu podróżowało blisko milion pasażerów - poinformował port w komunikacie.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o regularne połączenia, znalazł się Paryż z liczbą 573 tys. podróżnych, a na trzecim miejscu Frankfurt - 534 tys. osób.

Jak podało lotnisko, na czwartym miejscu ex aequo znalazł się Kijów i Amsterdam z liczbą po 495 tys. podróżnych.

Jeśli chodzi o loty czarterowe, to w pierwszej piątce znalazły się: Grecja - 530 tys. pasażerów, Hiszpania - 394 tys. osób, Turcja - 315 tys. podróżnych, Bułgaria - 149 tys. osób oraz Egipt z liczbą 140 tys. pasażerów.

"Numerem jeden pod względem liczby przewożonych pasażerów na Lotnisku Chopina są Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2018 roku nasz narodowy przewoźnik, w całym ruchu pasażerskim, przewiózł 8,6 mln pasażerów, podczas gdy rok wcześniej - 6,8 mln, co oznacza wzrost o 26 proc." - czytamy w komunikacie.

Drugą pozycję zajął Wizz Air (prawie 2,7 mln pasażerów tej linii odprawiono w 2018 roku z Lotniska Chopina), a trzecie Lufthansa - blisko 532 tys. podróżnych, za nią znalazł się Air France z liczbą 325 tys. pasażerów, a dalej KLM - 257 tys. osób.

"Warto podkreślić, że wśród osób, które w 2018 roku skorzystały z usług Lotniska Chopina ponad 5 mln byli to pasażerowie transferowi, co stanowiło ponad 28 proc. wszystkich podróżnych. Na 39 trasach odsetek pasażerów transferowych przekroczył liczbę podróżujących bezpośrednio do miejsca przeznaczenia" - czytamy.

Jak podało lotnisko, lipiec ub.r. był miesiącem z największą liczbą pasażerów - 1,9 mln, a 14 września był dniem, gdzie port obsłużył największą liczbę osób - 67,5 tys.

Warszawskie Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. W 2018 r. port obsłużył 17,76 mln pasażerów. W sezonie zima 2018/2019 port oferuje 114 połączeń regularnych i 40 czarterowych. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Więcej kobiet w zarządach. Ustawa weszła w życie

Regulacje dotyczące równowagi płci we władzach Spółek Skarbu Państwa trafiły do polskiego prawa.