OKD: Polski przodowy czeskim górnikiem

Krazewski krzysz KAJ

fot: ARC OKD

Krzysztof Krażewski z tradycyjnym kuflem piwa i lampą górniczą przed skokiem w szeregi czeskich górników

fot: ARC OKD

Nie lada zaszczytu dostąpił Krzysztof Krażewski, główny przodowy brygady ścianowej Alpexu, firmy świadczącej usługi dla czeskich kopalń. Podczas pierwszej karczmy piwnej kopalni „Karvina” został przyjęty w szeregi...czeskiej braci górniczej.

Żeby tradycji stało się za dość polski przodowy musiał wcześniej skoczyć przez skórę, którą trzymali wspólnie prezes zarządu i dyrektor generalny OKD Klaus-Dieter Beck oraz dyrektor kopalni „Karwina” Pavel Hadrava.
-Ciekawie jest być polskim i zarazem czeskim górnikiem – żartował po ceremonii Krzysztof Krażewski, który pochodzi z niewielkiej gminy Jastrzębie na Kujawach.

- W pierwszej chwili, kiedy mi to zaproponowano, byłem zaskoczony. Uczestniczyłem w karczmach piwnych w Polsce, ale nigdy nie skakałem. Na szczęście w porę opanowałem emocje i skok dobrze wyszedł. Sama karczma bardzo mi się podobała, było podobnie jak w Polsce, może jeszcze bardziej wesoło – dodał.
 Karczma piwna kopalni „Karvina” przejdzie do historii jako udana. Dowcipne hasła nawiązujące do aktualnych spraw kopalni, wesołe przypowiastki, scenki, konkursy, przypały do gustu nie tylko przodowemu z Polski lecz także dyrektorowi Beckowi pochodzącemu przecież z Niemiec, a więc z kraju, gdzie zrodził się pomysł ich dorocznego organizowania.

\"\"Prastary obyczej: skok przez skórę
\"\" Krażewski pasowany na czeskiego gwarka przez dyrektora produkcyjnego Kopalni \"Karvina\" Josefa Hájka. W tle burmistrz Orłowej Jiří Michalík i dyrektor \"Karwiny\" Pavel Hadrava \"\" Gratulacje od prezesa zarządu i dyrektora generalnego OKD Klausa-Dietera Becka \"\" Zabawa w \"dmuchawce\"
\"\"Wytchnienie przy kuflu za biesiadnym stołem

- To dla mnie doskonała okazja by spotkać się z naszymi ludźmi, także w sposób nieformalny, poza ich miejscem pracy. Dlatego skorzystałem z zaproszenia. Bardzo podobał mi się zwłaszcza program przygotowany przez samych pracowników przepojony wątkami BHP - śmiał się Beck Wśród gości karczmy znaleźli się przedstawiciele polskich spółek związanych z OKD. Wśród nich prezes „Carbokovu” Andrzej Fabianowicz oraz dyrektorzy WPBK-BIS CZ Josef Woznica i THK „Čechpol“ Karel Rašík. Podczas imprezy w Karwinie zorganizowano kwestę na rzecz górniczych sierot będących pod opieką Fundacji „Świętej Barbary”. W ciągu zaledwie kilku godzin udało się zebrać rekordową sumę 62 tys. koron (prawie 9 tys. zł). Czeskie karczmy piwne zwane są przez ostrawsko-karwińskich górników „szachtakami”. Organizuje się je już od września, praktycznie do końca karnawału. Jak dowiedzieliśmy się ze źródeł dobrze poinformowanych szeregi czeskiej braci górniczej zasilą w grudniu kolejni Polacy, którzy szykują się do skoku przez skórę. Pewnym kandydatem jest już Janusz Pielka z Olkusza pracujący w kopalni „Darkov”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.