Odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajkujących górników w kopalni „Andaluzja”

fot: Maciej Dorosiński

Stan wojenny w Polsce rozpoczął się 13 grudnia 1981 r. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku

fot: Maciej Dorosiński

W czwartek, 12 grudnia, przed Ośrodkiem Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich, przy ul. Oświęcimskiej 45, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej górników KWK Andaluzja, którzy podjęli akcję strajkową w proteście przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu działaczy NSZZ Solidarność i wprowadzeniu stanu wojennego - poinformowała portal netTG.pl Monika Kobylańska z biura prasowego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. 

Po odsłonięciu tablicy dalsza część uroczystości będzie odbywać się w Ośrodku Kultury Andaluzja. Na uroczystość zapraszają dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder, prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj oraz prezes Niezłomnych Niepokornych Działaczy Antykomunistycznych Represjonowanych 1956-1989 Stanisław Brzeźniak.

Organizatorami uroczystości są: Oddział IPN w Katowicach oraz Urząd Miasta Piekary Śląskie. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach jest fundatorem pamiątkowej tablicy. Głaz, na którym została umocowana tablica, sfinansowało stowarzyszenie Niezłomnych Niepokornych Działaczy Antykomunistycznych Represjonowanych 1956-1989. 

Przypomnijmy, strajk w Kopalni Węgla Kamiennego Andaluzja w Piekarach Śląskich był jednym z ponad dwudziestu protestów załóg górnośląskich kopalń, do których doszło w województwie katowickim w grudniu 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego. Protest rozpoczął się 14 grudnia 1981 r. i trwał do 17 grudnia. Powstały w zakładzie Komitet Strajkowy pod przewodnictwem Leszka Pietraszczyka domagał się m.in. odwołania stanu wojennego i uwolnienia osób internowanych. W ostatnim dniu strajku grupa 38 górników przedostała się na poziom 415 m z zamiarem kontynuowania protestu pod ziemią, ostatecznie jednak wyjechała na powierzchnię. Protest został tym samym zakończony. 21 stycznia 1981 r. za organizację strajku Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego na sesji wyjazdowej w Katowicach skazał pięć osób: Leszka Pietraszczyka i Arkadiusza Dybowskiego na 5 lat pozbawienia wolności, Henryka Błaszczyka i Kazimierza Piturę na 3,5 roku pozbawienia wolności, Jerzego Czepkowskiego na 3 lata pozbawienia wolności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.