Odra: Śląska oś transportowa - w przyszłości

fot: ARC

Odra ma pełnić rolę śląskiej osi transportowej. Jej żeglowność ma być zapewniona dla barek z węglem oraz wszelkich innych towarów od Górnego Śląska, aż po Szczecin

fot: ARC

Podczas wtorkowej, 17 kwietnia, konferencji prasowej we wrocławskim Biurze Koordynacji Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry podpisano umowę na realizację kompleksowego projektu mającego na celu przeciwpowodziowe ujarzmienie tej rzeki.

O tym, że nie jest to jeden tylko z wielu drobnych w tej sprawie działań, świadczy zarówno udział przedstawicieli rządu, władz lokalnych jak i wartość tej umowy. Na całość zadań związanych z modernizacją i przebudową drogi wodnej jaką stanowi Odra przeznaczono 4 miliardy złotych. Znacząca część tych funduszy pochodzi z UE, Banku Rozwoju Rady Europy, Banku Światowego i Budżetu Państwa.

Pierwszym zadaniem jest modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW), którego awaryjna przepustowość ma wzrosnąć o jedna trzecią z obecnych 2400 do 3200 m sześciennych na sekundę. Jest to wielkość przepływu, jaka miała miejsce podczas największej powodzi XX wieku - w 1997 roku. W ramach tego projektu zostanie wykonany kanał ulgi Odra - Widawa. Nastąpi przebudowa istniejących wałów przeciwpowodziowych, ich modernizacja i uzupełnienie ich brakujących ciągów na długości ok. 60 km.

Najważniejszym jednak zadaniem jest budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu, umożliwiającego redukcję szczytowego przepływu Odry. Wykonawcą tego projektu ma być firma "Energopol" ze Szczecina. Jego inwestorem jest Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.

W konferencji udział wzięli b. marszałek Sejmu RP i poseł dolnośląski Grzegorz Schetyna, wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski i wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, który pełni też obowiązki Pełnomocnika Rządu ds. Programu dla Odry.

Obecni na konferencji politycy podkreślali, ze nareszcie nastąpiło przejście od słów do czynów. Realizacja tego projektu ma rozpocząć się już w kwietniu i ma zakończyć się w 2016 roku. Dotychczasowe zaniedbania i zastój we wcześniejszym podjęciu tych zadań tłumaczyli koniecznością dostosowania w tym zakresie polskiego prawa do obowiązujących w tej materii norm w UE.

W specjalnej wypowiedzi dla portalu górniczego nettg i Trybuny Górniczej minister Stanisław Gawłowski zaznaczył, że jest to dopiero początek przywracania Odrze jej krajowego i międzynarodowego znaczenia transportowego. W ciągu najbliższych czterech lat mają być zakończone wszystkie rozpoczęte na Odrze prace modernizacyjne w tym remontowe prowadzone na Kanale Gliwickim. Dobiega końca budowa stopnia wodnego w Malczycach. Odra ma pełnić rolę śląskiej osi transportowej. Jej żeglowność ma być zapewniona dla barek z węglem oraz wszelkich innych towarów od Górnego Śląska, aż po Szczecin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.