Odlewnie dobrze zabezpieczone
— Nie odnotowaliśmy jeszcze pogorszenia koniunktury w branży, co widać po przychodach, ale drastycznie wzrosły ceny surowców i energii elektrycznej i to negatywnie odbiło się na działalności operacyjnej — informuje Leszek Walczyk, prezes Odlewni.
Przychody Odlewni wzrosły o 11 proc., do 37,69 mln zł, a koszty sprzedanych produktów poszły w górę o prawie 16 proc., do 34,39 mln zł. Do tego wzrosły nieco koszty sprzedaży i ogólnego zarządu, co w konsekwencji przełożyło się na spadek zysku ze sprzedaży do 0,19 mln zł z 1,77 mln zł w II kwartale 2007 r.
Operacyjnie II kwartał wygląda więc w Odlewniach niezbyt okazale. Spółka zanotowała jedynie 0,13 mln zł zysku operacyjnego, a w tym samym okresie przed rokiem miała 2,09 mln zł (spadek aż o 94 proc.). Rentowność na tym poziomie spadła rok do roku z 6,2 proc. do 0,3 proc. Ma być lepiej.
— Liczymy, że trzeci kwartał będzie już znacznie lepszy — poprawę widać już w lipcu. Wykonaliśmy w firmie wiele działań mających na celu przerzucenie części rosnących kosztów surowców i energii na odbiorców. Wracamy na przyzwoite poziomy rentowności — mówi Leszek Walczyk.
Ostatecznie Odlewnie zakończyły kwartał z zyskiem netto na poziomie 1,52 mln zł, czyli o 14 proc. wyższym niż w tym samym okresie przed rokiem (1,33 mln zł).