Odkrywka Tomisławice przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

Odkrywka wladyslawow ZEPAK

fot: ZEPAK

Mieszkańcy gminy Gubin w województwie lubuskim chcą powstrzymać budowę kopalni odkrywkowej. W tym celu powołali stowarzyszenie o wymownej nazwie "Nie kopalni odkrywkowej"

fot: ZEPAK

Sprawa odkrywki Tomisławice znowu odżyła. Komisja Europejska zainicjowała procedurę, której finalnym efektem będzie wniesienie przeciwko Polsce skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. KE w tzw. Letter of Formal Notice upomina Polskę, że budowa odkrywki może naruszać unijne prawo – poinformował greenpeace.pl.

 

Upomnienie dotyczy tej samej dyrektywy, która była naruszona w słynnej sprawie doliny Rospudy. Wówczas komisja skierowała skargę na Polskę do ETS. Sytuacja ta potwierdza stanowisko ekologów z Greenpeace.


- Od dawna podkreślamy, że budowa odkrywki może łamać nie tylko polskie ale także unijne prawo. W maju, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził rażące naruszenie prawa w decyzji środowiskowej. Upomnienie Komisji jest kolejnym sygnałem, że budowa ta powinna zostać natychmiast wstrzymana – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

 

- Wysyłając do Polski to ostrzeżenie Komisja Europejska dała naszemu rządowi silny sygnał, że na dalszej budowie odkrywki Tomisławice straci nie tylko przyroda, ale przede wszystkim Polska łamiąca unijne prawo. Jeśli nie chcemy dalej marnować pieniędzy podatników na budowę, która i tak może zostać wstrzymana, odkrywka Tomisławice powinna zostać natychmiast zamknięta. Wtedy oszczędzimy zarówno pieniądze nas wszystkich, jak i jezioro Gopło, któremu zagraża odkrywka – dodaje Iwo Łoś.

 

Początek walki z odkrywką sięga 208 roku kiedy Stowarzyszenie Przyjezierze oraz Gmina Kruszwica złożyły skargę do KE. Głównym zarzutem było złamanie unijnego prawa przez polskie organy. W sprawę zaangażowali się także miejscowi rolnicy, którzy wnioskowali o unieważnienie decyzji środowiskowej.

 

Z początkiem bieżącego roku skarga do KE została uzupełniona o badania przeprowadzone przez dwa niezależne zespoły naukowe. Ich ekspertyza wykazała, że budowa odkrywki będzie miała destrukcyjny wpływ na nadgoplańskie obszary Natura 2000.


Sprawa odkrywki trafiła także do Parlamentu Europejskiego. Jego organy zwróciły się do KE o wyjaśnienia jakie działania zostały podjęte w związku ze złożoną skargą. W odpowiedzi przedstawiony został argument, że odkrywka prawdopodobnie narusza prawo wspólnotowe.

 

Decyzja środowiskowa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 7 maja br. doszukał się w niej rażącego naruszenia prawa. Pomimo tego otwarta 4 maja odkrywka działa dalej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rydułtowy z 33 mln zł dotacji do nowych funkcji terenu szybu Leon III

Samorząd Rydułtów otrzymał blisko 33 mln zł unijnej dotacji do wartego ponad 35 mln zł projektu zaadaptowania dawnych obiektów szybu Leon III kopalni Rydułtowy na potrzeby rozwijania nowej działalności gospodarczej. W tym celu w budynkach sprężarek i maszyny wyciągowej powstaną nowe biura i magazyny.

Gaz-System: Włączenie odcinka gazociągu jamalskiego do systemu obniży koszt importu gazu

Dzięki włączeniu krajowego odcinka gazociągu jamalskiego do polskiego systemu przesyłu gazu i objęciu go nową taryfą, w 2027 r. znacznie spadnie koszt importu gazu do Polski i koszt tranzytu - poinformował w piątek Gaz-System.

Tusk: Wartość Orlenu na giełdzie wyższa niż rosyjskich koncernów

Wycena rynkowa Orlenu jest wyższa niż w przypadku rosyjskich koncernów Gazprom, Łukoil i Novatek - przekazał w piątek premier Donald Tusk.

Była kopalnia Centrum, będzie kopalnia biznesu

Na terenach po byłej KWK Centrum przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej w Bytomiu powstanie przestrzeń, która połączy przedsiębiorczość, edukację i innowacje. Będzie wspierać rozwój nowych firm i kolejne miejsca pracy.