Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 760.94 USD (-1.81%)

Srebro

77.02 USD (-3.77%)

Ropa naftowa

98.10 USD (+3.78%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+1.31%)

Miedź

6.03 USD (-0.26%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 760.94 USD (-1.81%)

Srebro

77.02 USD (-3.77%)

Ropa naftowa

98.10 USD (+3.78%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+1.31%)

Miedź

6.03 USD (-0.26%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Odejście od paliw stałych w ogrzewnictwie to również część programu poprawy jakości powietrza

1581496589 ireneusz zyska newseria

fot: Newseria

– Transformacja energetyczna trwa już od jakiegoś czasu, natomiast w tej chwili definiujemy jej kierunki, kładąc większy nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii - mówi Ireneusz Zyska

fot: Newseria

- Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada odejście od ogrzewnictwa opartego na paliwach stałych w miastach do roku 2030, a na terenach wiejskich - do roku 2040 - poinformował we wtorek, 8 września, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

- W tym czasie powinniśmy zbudować energetykę rozproszoną, energetykę prosumencką, opartą na odnawialnych źródłch energii, uzupełnioną magazynami energii, które zapewnią stabilność tych odnawialnych źródeł - powiedział wiceminister podczas jednej z debat Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Jak mówił, odejście od paliw stałych w ogrzewnictwie to również część programu poprawy jakości powietrza, będącego jednym z filarów polityki energetycznej, a wspieranego rozpisanym na ponad 10 lat programem "Czyste powietrze".

W ocenie Zyski, rozwój energetyki rozproszonej to istota planowanej transformacji energetycznej. - Bez energetyki prosumenckiej nie uda się uzyskać sukcesu - mówił wiceminister, wskazując m.in. na sukces rządowego programu "Mój prąd", wspierającego rozwój fotowoltaiki.

- Ten program spowodował prawdziwy boom inwestycyjny w fotowoltaice. Łącznie w ciągu ostatnich lat przekroczyliśmy - w połowie tego roku - ponad 2,5 gigawata mocy zainstalowanej w PV (fotowoltaice - PAP) i 10 gigawatów mocy wszystkich źródeł odnawialnych w Polsce. To jest moc przekraczająca wartość mocy Elektrowni Bełchatów, dwóch bloków Elektrowni Opole i Elektrowni Turów - wyliczał pełnomocnik rządu ds. OZE.

Jak poinformował, w resorcie klimatu trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi m.in. - jak powiedział - o wzmocnienie działania klastrów energii, aby były bardziej rynkowe, a jednocześnie zapewniały członkom klastra stabilność dostaw energii. Zyska chwalił też regulacje umożliwiające tworzenie spółdzielni energetycznych, namawiając do ich rozwoju.

Wiceminister przypomniał, że projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, skierowany we wtorek, po konsultacjach, do wykazu prac rządu, przewiduje w horyzoncie obowiązywania tego planu budowę 11 gigawatów mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na morzu.

- To jest wariant bardzo ostrożnościowy, ponieważ eksperci, inwestorzy, szacują, że ten potencjał jest znacznie większy i może przekroczyć 20 gigawatów mocy zainstalowanej do roku 2040 - powiedział Zyska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.

Zgromadzenie Metropolii przyjęło uchwałę ws. finansowania komunikacji w 2025 r.

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło we wtorek uchwałę ws. określenia ostatecznej wysokości części zmiennej składki gmin członkowskich za 2025 r. Część ta, z której finansowana jest głównie komunikacja miejska, wyniosła łącznie 1,131 mld zł.