Od wtorku cztery kwalifikowane składy węgla z PGG, wkrótce ponad 20 kolejnych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Tomasz Głogowski, rzecznik KW, zapowiedział, że najbliższe spotkanie ze związkowcami "odbędzie się w ciągu najbliższych kilku dni"

fot: Jarosław Galusek/ARC

Od wtorku nabywcy węgla w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej będą mogli odebrać zakupione paliwo już nie tylko w kopalniach, ale też w czterech składach należących do tworzonej przez spółkę sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Wkrótce przybędzie ponad 20 kolejnych składów - poinformowała PGG.

Przygotowania do stworzenia sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW) trwały od kilku miesięcy, a nabór partnerów do prowadzenia składów ogłoszono w czerwcu. W ub. tygodniu PGG ogłosiła uruchomienie sieci od najbliższego wtorku, a w poniedziałek podała bliższe szczegóły przedsięwzięcia.

Jak wynika z informacji spółki, po udostępnieniu pierwszych czterech składów, Kwalifikowanych Dostawców ma sukcesywnie przybywać - aż sieć obejmie cały kraj.

W następnych dniach kolejnych ponad 20 dostawców PGG pojawi się (...) m.in. w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim. Docelowo sieć składów KDW będzie rozlokowana na terenie całego kraju - poinformowała spółka.

Kwalifikowani Dostawcy będą przewozić węgiel, kupiony przez klientów w sklepie internetowym, do składów zlokalizowanych w rejonie miejsca zamieszkania nabywców i wydawać surowiec finalnym odbiorcom. Ułatwi to klientom odbiór zamówionego surowca bez konieczności samodzielnego organizowania transportu.

- Sieć będzie systematycznie rozbudowywana o kolejne województwa i powiaty - zapewnił w poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Podkreślił, że uruchomienie przez spółkę sieci własnych dostawców wprowadza jednolity standard obsługi logistycznej w możliwie najniższych cenach transportu dla klientów finalnych.

PGG zapewnia, że wybór partnerów do sieci KDW miał charakter otwarty i transparentny - każdy z przedsiębiorców mógł wziąć w nim udział, a głównym kryterium była cena za usługę dostawy.

Ogłaszając w czerwcu br. nabór na kwalifikowanych dostawców spółka postawiła wymagania: partnerzy PGG muszą dysponować m.in. utwardzonym i zabezpieczonym składem węgla. Skład musi być ubezpieczony i posiadać niezbędną infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odbierać z kopalni węgiel i dostarczać odbiorcom finalnym.

Warunków postawionych przez PGG nie zaakceptowała część składów węgla oraz firm transportowych. Na wtorek ich przedstawiciele zapowiedzieli protest przed siedzibą dyrekcji rybnickiej kopalni Jankowice - części należącej do PGG kopalni ROW.

Grupa rozważa obecnie modyfikację systemu sprzedaży w kopalniach pod kątem m.in. osób starszych i niekorzystających z internetu, jednak głównym kanałem dystrybucji węgla opałowego ma pozostać sklep internetowy i związana z nim sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.