Od węgla uciec nie możemy

fot: Jarosław Galusek/ARC

Mamy pełną świadomość tego, że ustawa o związkach metropolitalnych nie jest doskonała, tym niemniej uwzględnia ona szereg rozwiązań od lat zgłaszanych przez środowiska samorządowe - stwierdził prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu GZM Małgorzata Mańka-Szulik

fot: Jarosław Galusek/ARC

Czy właśnie dzięki węglowi Polska może osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne? O sprawę zapytaliśmy Małgorzatę Mańkę-Szulik, prezydent Zabrza, w kontekście zakończonych w zeszły piątek Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017.

- Bezpieczeństwo energetyczne to dla Polski niezwykle istotna kwestia. Sądzę, że my, tu na Śląsku, jesteśmy szczególnie uprawnieni do tego, aby rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym opartym o węgiel.

Od tego surowca nie możemy uciec. To jest cenny skarb naszej ziemi. Ponadto mamy wiedzę i doświadczenia, w jaki sposób węgiel wykorzystywać w sposób ekologiczny.

W Zabrzu działa od lat Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, w który opracowywane są innowacyjne technologie spalania węgla. Mam nadzieję, że metropolia w przyszłości dobrze wykorzysta ten surowiec. Złoża są bogate i tylko od ludzi zależy, w jaki sposób będziemy je eksploatować i wykorzystywać. Śląsk to nie tylko kopalnie, ale także przemysł okołogórniczy, przedsiębiorstwa znane w kraju i na świecie.

To one dają miejsca pracy mieszkańcom regionu. Na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego firmy prezentowały swój dorobek, ale targi to także doskonała okazja do promowania śląskich miast, do wymiany doświadczeń i kontaktów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wszystko o górniczych płacach. Jakie było średnie wynagrodzenie?

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o płacach górników, które były zróżnicowane w zależności – na przykład – od kondycji kopalń i spółek węglowych. Ale w 31. numerze „Trybuny Górniczej” z 8 sierpnia 1996 r. znalazło się i wiele innych interesujących tematów.

SRK zachęca do oddawania krwi. Ważna każda kropla

W najbliższy wtorek, 11 czerwca, w Spółce Restrukturyzacji Kopalń odbędzie się akcja oddawania krwi.

Pompa ciepła z pułapką. Zezwolenie od nadzoru górniczego masz? Grozi ci gigantyczna kara

O komfortowym mieszkaniu, na dodatek samowystarczalnym energetycznie, marzą dziś miliony naszych rodaków w kraju. Gruntowe pompy ciepła mogą po części te marzenia spełnić. Te nowoczesne urządzenia grzewcze, wykorzystujące energię zgromadzoną w ziemi, doskonale nadają się do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. Zyskują coraz większą popularność. Nie wszyscy jednak świadomi są tego, że ich instalacja często wymaga zastosowania przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Warto się z nimi zapoznać, zanim będzie za późno.

Koniec spacerów po Kąpielisku Leśnym w Gliwicach. Obiekt zamykany na czas modernizacji

Liczące ponad 80 lat Kąpielisko Leśne w Gliwicach zostanie całkowicie zamknięte do zakończenia gruntownej modernizacji – podał w piątek samorząd. Kąpielisko docelowo, za parę lat, ma stać się atrakcyjną i dostępną przestrzenią rekreacyjną.