Od transformacji do modernizacji

Takie hasło znajdowało się w tle wczorajszego panelu nt. gospodarki energetycznej Polski. W dyskusyjnym spotkaniu w Warszawie uczestniczyli naukowcy, finansiści oraz znawcy rynku paliw i energii. Stronę rządową reprezentowali w nim wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak, wiceminister w tym resorcie, Joanna Strzelec-Łobodzińska oraz wiceminister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski, a też pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, Hanna Trojanowska.

- Bezpieczeństwo energetyczne, to pewność dostaw po akceptowalnej cenie. Dywersyfikacja jest narzędziem do realizacji tego celu - takim spostrzeżeniem rozpoczął wczorajsze spotkanie wicepremier Waldemar Pawlak.

Podczas panelu omówiono główne osiągnięcia rządu Donalda Tuska w zakresie energetyki. Przyjęcie przez Radę Ministrów dokumentu Polityki energetycznej Polski do 2030 roku i Prawa energetycznego, przyjęcie specustawy umożliwiającej budowę gazoportu w Świnoujściu oraz zaawansowane prace nad Programem dla polskiej energetyki jądrowej to tylko niektóre przejawy działań obecnego rządu, sprzyjające poprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju i uporządkowaniu rynku energii w Polsce.

W opinii wicepremiera, dla bezpieczeństwa energetycznego w perspektywie 2030 r., ważne jest zróżnicowanie produkcji energii elektrycznej i szersze wykorzystanie źródeł nisko emisyjnych, ale z wykorzystaniem krajowych surowców. Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych pod względem energetycznym krajów Europy. Wskaźnik uzależnienia od zewnętrznych dostaw wynosi u nas 18 proc., podczas gdy dla UE sięga on średnio 50 proc. Podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego są bogate złoża węgla, które szacuje się na około 200 lat. Z tego względu niezwykle ważne jest odtwarzanie możliwości wydobywczych. W ostatnich dwóch latach nakłady inwestycyjne na ten cel wzrastają o 500 mln złotych rocznie.

Pawlak wskazywał jednocześnie na konieczność rozbudowy systemu przesyłowego energii elektrycznej oraz połączeń transgranicznych m.in. z Litwą. W przyszłości ma to zapewnić połączenie systemów przesyłowych energii elektrycznej państw nadbałtyckich z europejskimi sąsiadami. Uczestniczący w panelu prof. Władysław Mielczarski zauważył, że sieć przesyłowa w Polsce domaga się pilnej modernizacji. W jego opinii zasadniczą przeszkodą takiego unowocześnienia jest nie tyle brak pieniędzy, co raczej rygorystyczne prawo środowiskowe i biurokratyczne mitręgi.
W trakcie panelu eksponowano determinację obecnego rządu w dążeniu do realnej dywersyfikacji dostaw gazu: budowę gazoportu w Świnoujściu, ale również budowę i rozbudowę istniejących już magazynów gazu, budowę nowych połączeń gazowych z naszymi zachodnimi i południowymi sąsiadami.

Według panelistów w dziedzinie ropy naftowej Polska dysponuje infrastrukturą, która zapewnia nam sporą niezależność. Rozmawiamy także ze stroną rosyjską o możliwości przedłużenia infrastruktury rurociągu Przyjaźń do portu w Wilhelmshaffen na Morzu Północnym. Stworzyłoby to korytarz tranzytu ropy naftowej drogą lądową, która jest dużo bezpieczniejsza, niż planowana przez Rosjan trasa morska.

Eksperci podkreślali, że obecny rząd prowadzi politykę dialogu i ona właśnie powoduje lepszą skuteczność w zakresie przyjmowania dobrych rozwiązań ustawowych. Zarzucali brak ostatecznych rozwiązań m. in. w kwestiach rozdziału uprawnień emisji dwutlenku węgla, czy konieczności dokończenia w Europie procesu liberalizacji rynku energii, polegającej na pełnym rozdziale własnościowym działalności przesyłu od handlu energią.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.