To ma być strategiczny program dla górnictwa. Pilotaż wdrażany będzie w spółce Tauron

fot: Maciej Dorosiński

Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, prezes Taurona Jacek Pytel oraz prof. Krzysztof Galos, dyrektor IGSMiE PAN

fot: Maciej Dorosiński

Projekt o akronimie DynGOSP ma być narzędziem do dynamicznego zarządzania branżą węglową na wszystkich poziomach – od produkcji do odbiorcy końcowego. Realizuje go konsorcjum, w którego skład wchodzi Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Instytut Techniki Górniczej KOMAG, a pilotaż wdrażany będzie w spółce Tauron Wydobycie. W poniedziałek, 10 lipca, w Jaworznie podpisano porozumienie w tej sprawie.

Pełna nazwa projektu to: „Dynamiczne zarządzanie zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego w gospodarce realizującej dekarbonizacyjny miks energetyczny”. Projekt realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, partnerem merytorycznym jest Ministerstwo Aktywów Państwowych, a partnerem naukowym Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

Nowatorski projekt, który jego autorzy określają jako najważniejszy od lat w polskim górnictwie, doceniony został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach IX konkursu – Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych pod nazwą „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków GOSPOSTRATEG”. NCBiR na jego realizację przyznał dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln zł.

W uroczystej inauguracji projektu udział wzięli: Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, prof. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jacek Pytel, prezes Taurona Wydobycie, Roman Gąska, wiceprezes Taurona Wydobycie, oraz Stanisław Kłysz, szef „Solidarności” w Tauronie Wydobycie.

Jak pokreślił dr inż. Artur Dyczko, który zarządza projektem, celem przedsięwzięcia jest opracowanie kompleksowego systemu zarządzania gospodarką węglem kamiennym w kraju, w relacji od złoża do odbiorcy końcowego, w perspektywie do roku 2050. Pilotaż w Tauronie Wydobycie ma potrwać 33 miesiące, a następnie – jeśli doświadczenia okażą się pozytywne – system ma zostać rozszerzony na wszystkich krajowych producentów węgla energetycznego.

Główne rezultaty projektu mają obejmować budowę nowoczesnej koncepcji zarządzania zasobami złóż węgla kamiennego, bazującej na opracowaniu dynamicznej bazy zasobowej węgla kamiennego określającej bezdyskusyjnie ilość zasobów wydobywalnych, oszacowanych zgodnie z procedurami wymaganymi przez międzynarodowy standard wykazywania zasobów JORC Code. Natomiast jego „sercem” będzie system zarządzania sektorem górnictwa węgla kamiennego w Polsce, obejmujący zapotrzebowanie, produkcję, składowanie, gospodarkę zasobami i logistykę dystrybucji.

– Naszym celem jest dostarczenie branży wydobywczej oraz właścicielowi (Skarbowi Państwa) innowacyjnej koncepcji gospodarki zasobami złóż węgla kamiennego w Polsce, wykorzystującej docelowo zestaw narzędzi do modelowania, planowania i harmonogramowania produkcji górniczej, pozwalających zweryfikować potencjał zasobowy posiadanych złóż i zaplanować jego optymalne wykorzystanie, zapewniające ostatecznie suwerenność energetyczną kraju – podkreślił w swoim wystąpieniu Dyczko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.