Od poniedziałku kopalnie PGG wznawiają normalną produkcję

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wynik finansowy PGG powinien być lepszy od zakładanego, mimo mniejszego niż początkowo planowano wydobycia węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od poniedziałku, 6 lipca, do normalnej pracy wracają wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej SA, w których na trzy tygodnie wstrzymano produkcję z powodu pandemii – poinformował portal netTG.pl rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie.

Przypomnijmy, że ograniczenie produkcji objęło 10 zakładów górniczych PGG SA: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.

- Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie. W wymienionych zakładach od poniedziałku przodki i ściany wydobywcze będą normalnie pracować – wyjaśnia Głogowski.

Ponadto plan operacyjny na trzeci kwartał 2020 r., zakłada m. in. utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach PGG oraz utrzymanie poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie spółki.

- Podobnie jak wszystkie firmy sektora, PGG funkcjonuje w warunkach rozległego i głębokiego kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Dzięki masowemu programowi badań przesiewowych i rygorystycznym środkom ostrożności (ze wstrzymaniem produkcji włącznie) zagrożenie udało się opanować. Epidemia w Polskiej Grupie Górniczej szybko wygasa. Według stanu na poniedziałek 6 lipca w spółce wyzdrowiało już 88 proc. pracowników. Codziennie rośnie liczba tzw. ozdrowieńców, którzy mogą bezpiecznie wrócić do pracy – dodaje rzecznik.

Stuprocentowy wskaźnik ozdrowień odnotowały ruchy wydobywcze Pokój i Wesoła oraz Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli i spółka zależna Centrum Logistyki Materiałowej PGG. W wielu oddziałach PGG. odsetek ozdrowieńców zbliża się o stu procent, np. w kopalni Sośnica wynosi 99 proc. w kopalni Murcki-Staszic - 96 proc.), w Ruchu Jankowice kopalni ROW - także 96 proc.

O sukcesie w opanowaniu trudnej sytuacji epidemicznej zdecydowały przede wszystkim testy przesiewowe na skalę bez precedensu w Unii Europejskiej wśród pracowników jednej firmy. W PGG od pierwszych dni maja wykonanych zostało (łącznie w dwóch turach) aż 50641 takich badań. W ramach prewencji zdrowia pracowników zarząd zadecydował o sfinansowaniu przez spółkę m.in. zakupu nowoczesnych aparatów diagnostycznych dla laboratorium przy wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Katowicach. Jego przepustowość zwiększy się nawet do 2 tys. testów na dobę i pozwoli na błyskawiczne przebadanie załóg kopalń PGG SA w razie nadejścia kolejnych fal zagrożenia Covid-19.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.