Od marca 2019 r. w Głównym Instytucie Górnictwa działa Jednostka Oceny Zgodności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wszystkie zajęcia odbywają się w Katowicach w akredytowanym Centrum Szkoleniowo-Informacyjnym GIG

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od 1 marca 2019 r. w Głównym Instytucie Górnictwa funkcjonuje Jednostka Oceny Zgodności, która powstała w wyniku połączenia trzech zakładów instytutu: Jednostki Certyfikującej oraz Zakładu Bezpieczeństwa Górniczych Środków Strzałowych i Zakładu Bezpieczeństwa Przeciwwybuchowego, dwóch zakładów naukowych, które do tej pory były w strukturze KD Barbara.

Jednostka Oceny Zgodności (JOZ) realizuje wszystkie zadania związane z certyfikacją, notyfikacją, akredytacją oraz badaniami, wykonywanymi na ich potrzeby.

Jej powstanie nie powoduje u klientów Instytutu jakichkolwiek problemów. Nie trzeba dokonywać wymiany żadnych wydanych przez GIG dokumentów, takich jak certyfikaty, opinie, ekspertyzy i sprawozdania z badań. Wszystkie te dokumenty zachowują swoją ważność. Nie ulegają zmianie wymagania i procedury oceny zgodności.

Utworzenie nowej jednostki, zajmującej się w sposób kompleksowy oceną zgodności wyrobów, systemów zarządzania i personelu, ma usprawnić zarządzanie i sprawić, że jej działalność będzie jeszcze bardziej efektywna. Dzięki tym zmianom klienci będą mogli zrealizować wszystkie procedury dotyczące badań i certyfikacji w jednej jednostce organizacyjnej GIG. Przyniesie to wymierne korzyści w postaci skrócenia terminów realizacji prac i obniżenia ich kosztów.

Zakres działania Jednostki Oceny Zgodności obejmuje badania i certyfikację w obszarze dyrektywy 2014/28/UE (materiały wybuchowe do użytku cywilnego) oraz dyrektywy 2014/34/UE (ATEX - urządzenia i systemy przeznaczone do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej) w pełnym zakresie obu dyrektyw.

Badania i certyfikacja prowadzone są również w ramach systemu IECEx. W JOZ prowadzona jest również certyfikacja: w obszarze dyrektywy 2006/42/WE (maszyny), Rozporządzenia CPR 305/2011 (materiały budowlane), zgodności i na znak bezpieczeństwa „B”, systemów zarządzania jakością, środowiskiem i bhp oraz certyfikacja osób (personelu).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister Grzegorz Wrona o JSW: Dyskusja z 83 związkami zawodowymi zaczyna być problemem

Wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, która była poświęcona aktualnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. - Pozwalam sobie na takie pierwsze w życiu moje wystąpienie polityczne, ponieważ bardziej jestem znany z tego, że zajmuję się gospodarką, a nie polityką. Chcę powiedzieć jedno. Zanim posłowie będą nas krytykować, chciałbym również słyszeć w tej krytyce rozwiązania i pomoc - mówił podczas posiedzenia komisji.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Więcej kobiet w zarządach. Ustawa weszła w życie

Regulacje dotyczące równowagi płci we władzach Spółek Skarbu Państwa trafiły do polskiego prawa. 

Katowice planują budowę nowego węzła przesiadkowego w Podlesiu

Katowice rozpoczynają przygotowania do realizacji kolejnego elementu Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Tym razem planowana inwestycja dotyczy węzła „Podlesie”, który ma ułatwić mieszkańcom południowych dzielnic miasta codzienne podróże i zachęcić do częstszego korzystania z transportu publicznego.