Od kilkunastu lat kopalnia należy do ścisłej czołówki najliczniej odwiedzanych kopalń turystycznych w Polsce

1656672778 sztolniaczarnadolna

Sztolnia Czarna Dolna w Kopalni Złota w Złotym Stoku

Ponad osiemdziesiąt trzy tysiące turystów odwiedziło od początku stycznia do końca czerwca 2022 r. podziemną trasę turystyczna w dawnej kopalni rud arsenu i złota w Złotym Stoku. W tej liczbie byli też turyści z Ukrainy, których około 540 od marca do maja zwiedziło kopalnię za darmo. Oprócz tego sprzedano 83 067 biletów do kopalni.

Najsłabszymi pod względem frekwencji w pierwszym półroczu były styczeń, gdy do zlotostockiej kopalni zawitało 5452 osoby oraz marzec, gdy było ich 3178. Sezon wycieczek szkolnych wiosną poprawił te wyniki. Jak nam powiedziała Elżbieta Szumska, szefowa złotostockiej kopalni, w maju na trasę podziemną sprzedano 29 335 biletów, a w czerwcu - 35 354.

Najnowszym eksponatem prezentowanym w wyrobiskach jest makieta ukazująca przekrój przez wyrobiska kopalni oraz znajdujące się nad nim nieczynny kamieniołom łupku. Na początku lipca podobna makieta ustawiona została na położonej w pobliżu kopalni Osadzie Górniczej. Na tej drugiej makiecie pokazana została w przekroju Sztolnia Ochrowa oraz z lotu ptaka zabudowania Osady Górniczej.

Złotostocka kopalnia fedrowała do wiosny 1961 r. Pod koniec maja 1996 r. część wyrobisk została udostępniona do zwiedzania. Od kilkunastu lat kopalnia należy do ścisłej czołówki najliczniej odwiedzanych kopalń turystycznych w Polsce. W 2020 r. zwiedziło ją 120 944 osób, a w 2021 r. wyraźnie więcej, bo 187 889. Tegoroczny wynik przypuszczalnie też będzie wyższy od tego sprzed dwóch lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.