Od jesieni będzie można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Katowiccy policjanci, pod nadzorem prokuratury prowadzą tylko jedno śledztwo w sprawie śmierci 50-letniej mieszkanki Katowic, której zwłoki znaleziono w lesie w rejonie ulicy Adama.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od 1 października tego roku kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC - powiedział w piątek, 29 czerwca, minister cyfryzacji Marek Zagórski. Poinformował, że resort pracuje też nad tym, by kierowcy nie musieli mieć przy sobie także prawa jazdy.

- Wczoraj podpisałem komunikat, który pozwoli z dniem 1 października wszystkim kierowcom jeździć samochodami bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego zawarcie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówił podczas konferencji prasowej szef MC.

Wyjaśnił, że okres trzech miesięcy wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym.

- To jest oczekiwana przez kierowców zmiana, ułatwiająca życie. Ale pierwsza z wielu, którą w zakresie wykorzystywania możliwości, jakie dają rejestry państwowe (...) będziemy oferować - mówił.

Minister cyfryzacji poinformował też, że resort pracuje nad tym, by kierowcy nie musieli mieć przy sobie prawa jazdy.

- Aczkolwiek nie będzie to od 1 października - zaznaczył.

Wyjaśnił, że w związku z tym, że nie mamy sprawnie działającej nowej wersji Centralnej Ewidencji Kierowców "będziemy musieli dokonać zmian w istniejącym systemie, czyli Centralnej Ewidencji Kierowców w tej wersji, która jest". Chodzi m.in. o to, by móc odnotować w systemie w sposób jak najszybszy, czy kierowca miał uprawnienia do jazdy samochodem.

Jak poinformowało MC, od 1 października tego roku kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Już dziś znajdują się tam informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym, a także dane o polisie oraz o badaniu technicznym.

Obecnie kierowca, który nie ma przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Po przyjętych zmianach, za brak prawa jazdy nadal będą grozić kary.

Udając się do stacji kontroli pojazdów nadal trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, by uzyskać pieczątkę potwierdzającą przejście badania. Jest to niezbędne podczas kontroli służb poza granicami kraju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.