Od 4 września nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne

fot: Janusz Szymonik

Karty pojazdu odchodzą do lamusa

fot: Janusz Szymonik

 Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne, bo urzędy mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Koszt zarejestrowania samochodu osobowego spadnie i wyniesie 161,50 zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury.

Ministerstwo Infrastruktury (MI) poinformowało w piątek, że od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie będzie konieczne, o organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów - podano w komunikacie.

Taką możliwość wprowadziła opracowana przez Ministerstwo Infrastruktury i byłe Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Także właściciel, dzięki aplikacji mPojazd, może sprawdzić historię pojazdu on-line - dodano w komunikacie.

 - Dzięki tym zmianom sukcesywnie zmniejszają się też obciążenia finansowe, które każdy właściciel ponosi przy rejestracji pojazdu. Dotychczas wprowadziliśmy szereg ułatwień, które powodują m.in., że nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, nie ma konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, a pojazd można zarejestrować w miejscu czasowego zamieszkania - przypomniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zwrócił też uwagę, że dodatkowo oszczędzimy, jeśli nie będziemy zmieniać po zakupie samochodu dotychczasowych tablic rejestracyjnych, a formalności związane z rejestracją nowego samochodu, motoroweru lub przyczepy załatwi za nas salon sprzedaży autoryzowany przez producenta - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Adamczyk.

MI wskazało, że dzięki zmianie przepisów właściciele od 4 września br. oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy, 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych - 19 zł (nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 0,50 zł).

Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (obecnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł) - podało Ministerstwo Infrastruktury.

Ministerstwo przypomniało również, że zmiany wprowadzone 31 stycznia br. pozwalają na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu.

Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. W takim przypadku rejestrując samochód właściciele oszczędzają 99,50 zł (tablice rejestracyjne - 80 zł, nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w sytuacji, gdy jest miejsce na stosowną adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego oszczędzają 113,5 zł (dodatkowo 13,5 zł oraz 0,5 zł opłaty ewidencyjnej) - wyliczyło ministerstwo.

Koszt zarejestrowania od 31 stycznia br. samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego - 67 zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.