KGHM: Pracownicy huty od 2009 r. zajmują się sokołami wędrownymi

1685169945 sokol kghm

fot: KGHM

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych

fot: KGHM

W Hucie Miedzi Głogów udało się zaobrączkować trzy małe sokolątka, które wykluły się w kwietniu tego roku w gnieździe umiejscowionym na jednym z kominów tego oddziału KGHM - podały służby prasowe miedziowego koncernu. 

Pracownicy huty opiekują się sokołami wędrownymi już od 2009 roku. Wybudowali platformę, doglądają zwierząt, obrączkują. Wszystko zgodnie z hasłem miedziowej spółki: „KGHM dla sokołów”.

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie Koniczynka w Hucie Miedzi Głogów II. Dzisiejszą akcję obrączkowania przeprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt przy wsparciu wolontariuszy KGHM i pracowników huty. Pisklęta otrzymały specjalną żółtą obrączkę (ornitologiczną), przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich - urbanistycznych.

W tym roku platformę lęgową zajmowała para sokołów: Szira (samica) i Bohun, która doczekała się trzech pisklaków.

Od czasu zamontowania platformy lęgowej, zamontowanej na kominie przez pracowników huty, zaobrączkowanych zostało już 45 piskląt. To imponujący wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego. Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy - gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W 2008 r. w Hucie Miedzi Głogów stwierdzono nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego. Wtedy na jednym z kominów oddziału KGHM zamontowana została platforma lęgowa. Już rok później wykluły się pierwsze trzy sokoły.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych. Spółka wspiera reintrodukcję tych zwierząt poprzez m.in. opiekę nad gniazdującymi w hucie sokołami, a także realizację programu „KGHM dla sokołów” w ramach którego jeszcze w tym roku przewidziane są lekcje o tematyce ekologicznej realizowane w szkołach i przedszkolach Zagłębia Miedziowego.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie peregrinus.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.