Obligacje za 1,5 mld zł na dokapitalizowanie Polskiej Grupy Górniczej

fot: Krystian Krawczyk

Przedstawiciele PGG zastrzegają, że obecny sondaż ma charakter niezobowiązujący i ma jedynie pokazać skalę zainteresowania osłonami

fot: Krystian Krawczyk

Obligacje skarbowe o łącznej wartości nominalnej 1,5 mld zł przeznaczone dla ministra przemysłu na podwyższenie kapitału zakładowego Polskiej Grupy Górniczej wyemitował minister finansów - podało w czwartek Ministerstwo Finansów.

To realizacja ustawy okołobudżetowej na 2024 r., która przewiduje m.in., że spółki górnicze mogą otrzymać obligacje Skarbu Państwa o wartości do 7 mld zł. W tym roku MF emitowało już obligacje pod tym kątem.

Jak napisano w czwartkowej informacji resortu, minister finansów wyemitował obligacje skarbowe przeznaczone dla ministra przemysłu na podwyższenie kapitału zakładowego Polskiej Grupy Górniczej S.A. Wyemitowane obligacje o łącznej wartości nominalnej 1.500 mln zł zostały przekazane 1 sierpnia 2024 r. - dodano.

Uściślono też, że przekazane 1 sierpnia obligacje zostały zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych pod kodem następujących obligacji sprzedawanych na przetargach (kwoty wg wartości nominalnej): OK0426 - 225 mln zł, PS0729 - 525 mln zł, WZ1129 - 450 mln zł, DS1034 - 300 mln zł.

To kolejne emisje obligacji na podwyższenie kapitału zakładowego górniczych spółek: 20 maja br. MF wyemitowało obligacje za 2 mld zł pod kątem PGG, a 1 czerwca za kolejny 1 mld zł - pod kątem PGG i Tauronu Wydobycie.

Jako podstawy tych emisji wymieniane są ustawy: z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz z 16 stycznia 2024 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

W zapisach tego drugiego aktu przewidziano m.in., że spółki górnicze (Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy, Węglokoks Kraj) mogą otrzymać w tym roku obligacje Skarbu Państwa o wartości do 7 mld zł. To odpowiedź rządu na płynące ostrzeżenia przed grożącą branży katastrofą.

Już we wrześniu ub. roku szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz mówił, że jeżeli zgodnie z tzw. umową społeczną dot. górnictwa w budżecie nie znajdzie się dla PGG kilka miliardów złotych, możliwa byłaby utrata przez nią płynności wiosną br.; pomocy wymagają też pozostałe spółki węglowe.

W ostatnich dniach PGG przekazała związkom zawodowym pismo o planach zwolnień grupowych dotyczących 435 pracowników, którzy już nabyli, albo wkrótce nabędą uprawnienia emerytalne.

O sytuacji PGG prezes spółki Leszek Pietraszek wypowiadał się m.in. na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym. Podkreślał tam, że sytuacja górnictwa jako sektora - nie tylko Polskiej Grupy Górniczej - jest bardzo trudna. Wymienił, że wpływ na sytuację mają m.in. koszty, które w dużej części wzrosły niezależnie od spółek: pomiędzy 2021 r. i 2023 r. koszty energii wzrosły o 140 proc., koszty prac przygotowawczych o ponad 200 proc., zakupy infrastruktury i dzierżawy urządzeń o ponad 100 proc. - koszt kwalifikowany o ponad 130 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.