Obecnie jest ok. 150-160 punktów, z których samorządy mogą odebrać węgiel

1666366702 kdw

fot: PGG

Sieć KDW zaczęto tworzyć na przełomie sierpnia i września od zaledwie kilku składów w Polsce

fot: PGG

- Obecnie jest ok. 150-160 punktów, z których samorządy mogą odebrać węgiel, który potem będą sprzedawać mieszkańcom - poinformował w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że sieć punktów jest cały czas rozbudowywana.

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rabenda był pytany o szczegóły dystrybucji węgla przez samorządy.

Poinformował, że obecnie jest ok. 150-160 punktów, z których samorządy mogą odebrać węgiel, z czego z ponad 100 punktami współpracuje Polska Grupa Górnicza. - To nie jest finalny zasób tych punktów. Ten system będzie rozbudowywany - zapowiedział. Dodał, że po stronie samorządów jest koszt przewiezienia węgla z punktu odbioru do swojego składu.

Na pytanie, na realizację ilu wniosków od samorządów wystarczy teraz węgla, wiceminister odparł: - Jesteśmy gotowi, by obsłużyć wszystkie samorządy. Dodał, że podczas spotkań z samorządami rząd sugerował, by zamawiały one węgiel w transzach po zorientowaniu się, jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców. Dodał, że pozwoli to zabezpieczyć dostawy dla większej liczby gmin i mieszkańców oraz uniknąć ryzyka, że gminy zamówią za dużo surowca.

Zapewnił, że węgla nie zabraknie. - Oczywiście mogą występować czasowe przesunięcia, jeśli chodzi o konkretne asortymenty: groszek, orzech, bo nie znamy konkretnego zapotrzebowania - dodał.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Gminy, które chcą kupić węgiel dla mieszkańców, muszą do 8 listopada ogłosić ten fakt w Biuletynie Informacji Publicznej. Muszą też wypełnić formularz na stronie cieplo.gov.pl.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.