O zagłębiowskich tradycjach górniczych

"Tradycje zagłębiowskiego górnictwa" to 40. książka w dorobku literackim Bolesława Ciepieli, prezesa Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Będziński i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło "Zagłębie". Dzięki staraniom obu tych instytucji publikacja opisująca historie wydobycia węgla kamiennego w Zagłębiu mogła trafić do rąk czytelników. Już 19 listopada br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się wieczór autorski Bolesława Ciepieli.

 

Autor na 232 stronach przedstawił zagłębiowskie górnictwo, które zapisało niezwykle ważną kartę w historii polskiego przemysłu - co zauważył Marek Dimitriew, p.o. dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w recenzji tej publikacji. Książka posiada także 129 ilustracji, które przedstawiają nie tylko górniczą infrastrukturę, ale także górnicze orkiestry, ołtarze ku czci św.Barbary jakie znajdują się w kopalniach, górnicze sztandary oraz tradycje i obrzędy związane choćby z celebrowaniem Barbórki. recenzenci zgodnie uznają, że brakowało takiej pozycji, która w tak szczegółowy sposób opisuje wydobycie czarnego złota w Zagłebiu. Można ją uznać za kompendium wiedzy w tej materii.

 

Sam autor ma w swoim dorobku wiele prac, w których szczególną uwagę zwrócił na Zagłębie jako ważny górniczy punkt na mapie Polski. Niewątpliwie istotne znaczenie dla jego postrzegania ma ogromne doświadczenie jakie zdobył pracując w zagłębiowskich kopalniach. Szerzej z Bolesławem Ciepielą będzie można porozmawiać na te tematy w czasie wieczoru autorskiego, który odbędzie się 19 listopada w Będzinie. W czasie spotkania, które rozpocznie się o godz. 17.00 w klubie "Pod Sową", książka zostanie omówiona przez autora oraz będzie można ją nabyć.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia ludzi z charakterem. Fedrowali w trudnych warunkach, triumfowali w sporcie

Bielszowicka kopalnia przez ponad sto lat była jednym z symboli przemysłowej historii miasta. W czerwcu dokonała swego żywota. Przez dwie dekady towarzyszyliśmy bielszowickim górnikom w ich codziennej pracy. Relacjonowaliśmy sukcesy i porażki. Opisywaliśmy pasje. Dziś wracamy wspomnieniami do tamtych dni.

Biznes w dzielnicy, gdzie właśnie zamknięto kopalnię? W Bielszowicach przekonują, że to ma sens

Likwidacja kopalni wywołała u wielu mieszkańców Bielszowic lęk przed stagnacją i zamieraniem dawnego życia dzielnicy. Szansę w nowej rzeczywistości dostrzegli jednak twórcy kawiarni „U Sąsiadów”.

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne - poinformował w raporcie Urząd Regulacji Energetyki.

Tusk o pakietu CPN: Nie możemy bez końca łożyć na to pieniędzy

Nie możemy bez końca łożyć na to pieniędzy - stwierdził w piątek premier Donald Tusk, pytany o ewentualny powrót rządowego programu Ceny Paliwa Niżej (CPN). Podkreślił, że wytrzymałość budżetu "też ma swoje granice". Program CPN był finansowany z tego źródła.