O tym donoszą górnicze media

1728491199 sosnowiec

fot: SRK/M. Tomalik

Przekazanie terenów pogórniczych przez SRK - o tym m.in. donosiły górnicze media 9 października

fot: SRK/M. Tomalik

Tańszy węgiel z PGG. Polska przegrała spór o węgiel. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekaże gminom kolejne pogórnicze tereny, a psy bojowe zjechały pod ziemię w gliwickiej kopalni. Tak minął 9 października w branży surowcowej.

* Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że GreenX Metals otrzyma łącznie 1,3 mld zł odszkodowania i odsetek, po rozstrzygnięciu pozwu wobec Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie roszczeń prowadzonych na podstawie polsko-australijskiej umowy w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji (BIT) oraz Traktatu Karty Energetycznej (TKE) - podała spółka w komunikacie. Chodzi o niedoszłe kopalnie węgla Karski i Dębieńsko.

* „Gorące okazje na jesienne chłody” - to hasło najnowszej promocji w sklepie internetowym PGG. Po spełnieniu promocyjnych warunków opał można kupić o 200 zł/t taniej – poinformowali przedstawiciele PGG.

* Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała z władzami Sosnowca list intencyjny w sprawie przekazania miastu kolejnych terenów po kopalni Kazimierz-Juliusz. Chodzi o prawie 40 hektarów, na których powstaną m.in.: żłobek, przedszkole, mieszkania, a także miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas.

* Prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek wziął udział w Kongresie Odbudowy Ukrainy, który odbył się w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dyskusja dotyczyła m.in. rynków zbytu węgla czy zakupu produkowanych w Ukrainie urządzeń górniczych – poinformowała Polska Grupa Górnicza w swoich mediach społecznościowych.

* W 2017 r. pomiędzy gminą Kleszczów a PGE GiEK zawarto porozumienie określające warunki na jakich można udostępnić kopalni tereny w okolicy wsi Dębina, aby można było tam wydobyć zalegający tam węgiel. Jaka jest tam obecnie sytuacja?

* Kilka tysięcy darów przekazali pracownicy JSW Koks powodzianom podczas akcji zorganizowanej w spółce. W sumie, za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Katowickiej, do poszkodowanych trafiły aż cztery transporty najbardziej potrzebnych rzeczy – poinformowali przedstawiciele JSW Koks.

* Komandosi z Lublińca razem z grupą psów bojowych K9 zjechali pod ziemię w gliwickiej kopalni Sośnica. Celem wyprawy było ćwiczenie zwierząt w ekstremalnych warunkach. Żołnierze-przewodnicy obserwowali też, jak psy bojowe pracują przy nagłych zmianach ciśnienia, w ograniczonej przestrzeni wyrobisk, w absolutnej ciemności, w zapyleniu czy hałasie maszyn – podała w komunikacie spółka.

* W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono dalszą współpracę pomiędzy Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego a Państwową Strażą Pożarną w ramach współdziałania w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. Szczegółowo omówiono zasady współpracy podczas działań ratowniczych, a także ćwiczeń oraz wzajemne wykorzystanie w nich specjalistów, sprzętu, technik i taktyk ratowniczych.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.