SRK przekazuje kolejne tereny po kopalni Kazimierz-Juliusz

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Podpisanie listu intencyjnego między SRK a władzami Sosnowca. Chodzi o przekazanie miastu prawie 40 ha pogórniczych terenów

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+43 Zobacz galerię

Galeria
(46 zdjęć)

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała z władzami Sosnowca list intencyjny w sprawie przekazania miastu kolejnych terenów po kopalni Kazimierz-Juliusz. Chodzi o prawie 30 hektarów, na których powstaną m.in.: żłobek, przedszkole, mieszkania, a także miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas.

List intencyjny podpisano w środę, 9 października, w obiektach kopalni Kazimierz-Juliusz. Sosnowiec, w ramach darowizny od SRK, może otrzymać prawie 30 hektarów.

Zagospodarowanie tych terenów ma nawiązywać do projektu Kazimierz OdNowa, realizowanego na terenach po kopalni Kazimierz-Juliusz i finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W 2020 r. SRK przekazała miastu na ten cel blisko 3 hektary wraz z zabytkowymi zabudowaniami budynku maszyny wyciągowej i nadszybia oraz charakterystyczną wieżą szybową Kazimierz-I.

W podpisaniu listu intencyjnego uczestniczyli m.in. Jarosław Wieszołek, prezes SRK, Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK oraz Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

- Niedawno podpisaliśmy podobny dokument z gminą Ruda Śląska, a Sosnowiec też idzie tą ścieżką. Mamy w Sosnowcu już pierwszy etap dotyczący trzech hektarów, gdzie trafiają środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i gdzie dojdzie do pobudzenia aktywności gospodarczej. Chcemy, by rozwój kolejnych terenów przebiegał w sposób zrównoważony - mówił Jarosław Wieszołek, prezes SRK. - SRK od kwietnia realizuje politykę polegającą na tym, by przekazywać gminom tereny i by te były przeznaczane na rozwój. Sosnowiecki projekt zasługuje na uznanie, łączy tradycję, wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców - dodał.

- Pamiętam, jak te tereny wyglądały 10 lat temu, gdy likwidowano kopalnię. Do dzisiaj wiele się zmieniło, dzięki pracy mieszkańców i samorządu - podkreślał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Od dawna rozmawiamy o tym, by przywrócić miastom tereny górnicze. Sosnowiec będzie realizował kolejny etap projektu, z czego bardzo się cieszę. Powstaną nowe miejsca pracy, żłóbek, przedszkole, nowe osiedle mieszkaniowe, miejsce spotkań dla mieszkańców. W to miejsce wróci życie. Projekt oceniany jest na około 90 mln złotych, szacujemy, że ze środków unijnych otrzymamy około 70 – 80 mln złotych - wyliczał.

SRK, wspólnie z gminą, pracuje również nad dalszym zagospodarowaniem prawie 20 hektarów po byłej KWK Kazimierz-Juliusz w rejonie ulic Grenadierów i Łaziennej. Spółka planuje przeznaczyć na sprzedaż komercyjną blisko 10-hektarowy teren. Pozostała część mogłaby zostać wykorzystana przez gminę między innymi pod budowę ścieżki rowerowej i uregulowanie stanu prawnego nieruchomości zajętych pod drogę dojazdową do cmentarza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.