O stanowiska wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń ubiega się dziewięciu kandydatów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pisemne zgłoszenia kandydatów na stanowiska w zarządzie należy składać w Sekretariacie Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu do 23 października 2018 r. do godziny 15.00

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dziewięciu kandydatów ubiega się o dwa stanowiska wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zajmującej się likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. Do konkursu na wiceprezesa firmy ds. likwidacji kopalń zgłosiły się cztery osoby, a wiceprezesa ds. zagospodarowania majątku - pięć.

We wtorek, 9 kwietnia, rada nadzorcza SRK otworzyła zgłoszenia w ogłoszonym 25 marca postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowiska członków zarządu firmy. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zaplanowano na czwartek, 11 kwietnia br.

Na stanowisku wiceprezesa SRK ds. likwidacji kopalń jest wakat od ponad miesiąca, kiedy rada nadzorcza odwołała ze stanowiska Jacka Szuścika, pełniącego tę funkcję od lipca 2017 r. Natomiast utworzone w ubiegłym roku stanowisko wiceprezesa ds. zagospodarowania majątku dotąd pozostawało nieobsadzone, mimo przeprowadzenia dwóch konkursów.

Po rozstrzygnięciu obecnego postępowania, zarząd SRK będzie pracował w pięcioosobowym składzie. Od października ub.r. prezesem spółki jest Janusz Gałkowski, także wyłoniony w postępowaniu konkursowym. Wiceprezesem ds. ekonomiki i finansów jest Beata Barszczowska, a wiceprezesem ds. gospodarki mieszkaniowej Wojciech Frank.

Gdy w październiku 2018 r. rada nadzorcza SRK wybrała nowego prezesa spółki, jednocześnie unieważniła - bez podania przyczyn - konkurs na stanowisko wiceprezesa ds. zagospodarowania majątku - o tę funkcję ubiegało się sześć osób. Było to już drugie unieważnione postępowanie, które miało wyłonić wiceszefa firmy; poprzednie również zakończono bez rozstrzygnięcia w lipcu ub.r. W marcu konkurs na to stanowisko ogłoszono po raz trzeci.

SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W ciągu ostatnich ponad trzech lat do spółki trafiło kilkanaście kopalń lub ich wydzielonych części. Spółka deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów - chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności. Chce też w szerszym zakresie przywracać poprzemysłowe tereny pod inwestycje.

Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, wybrany majątek ruchu Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.Dziewięciu kandydatów na stanowiska wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.