O nowych zastosowaniach węgla na Europejskim Kongresie Gospodarczym

fot: Maciej Dorosiński

Nowym budzącym nadzieję sposobem wykorzystania węgla może być jego zgazowanie

fot: Maciej Dorosiński

+11 Zobacz galerię

Galeria
(14 zdjęć)

O nowych zastosowaniach węgla rozmawiali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prelegenci przekonywali, że samo spalanie węgla, to w dzisiejszych czasach jedno z najgorszych możliwych rozwiązań.

W panelu dyskusyjny pt. „Nowe zastosowania węgla” wzięli udział: senator Adam Gawęda, dr Janusz Jureczka z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG, prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje oraz prof. Marek Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Senator Gawęda podkreślił, że mówiąc o przyszłości węgla trzeba pamiętać o otoczeniu prawnym, głównie europejskim, które kształtuje bardzo surowe i nieprzychylne realia dla branży oparte o politykę klimatyczną.

- Dlatego naszą ambicją jest by w kilku obszarach zaryzykować i zainwestować. Przyszłość węgla to przyszłość nowych dopasowanych technologii – zaznaczył Gawęda.

Oprócz modernizacji bloków energetycznych w oparciu o najnowsze technologie oraz wprowadzania kogeneracji i poligeneracji senator Gawęda wśród przyszłościowych technologii wymienił zgazowanie węgla, produkcję gazu syntezowego, produkcję wodoru z gazu koksowniczego oraz zagospodarowanie kopalnianego metanu, w tym również wydobycie metanu ze złóż węgla jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej.

- Największe nadzieje spośród tych technologii budzi zgazowanie węgla i produkcja w ten sposób gazu syntezowego oraz paliwa chemicznego. Doświadczenia Japończyków potwierdzają, że to się biznesowo sprawdza – zaznaczył senator Gawęda.

W wyniku zgazowania węgla powstaje tzw. gaz syntezowy, czyli mieszanina tlenku węgla i wodoru. Gaz syntezowy może być z powodzeniem wykorzystywany jak substytut gazu ziemnego w przemyśle chemicznym. Obecnie zakłady chemiczne z gazu zimnego otrzymują tlenek węgla i wodór, które są następnie bazą do produkcji metanolu i amoniaku, a w dalszej kolejności nawozów, paliw, tworzyw sztucznych, kauczuków czy fenoli. Równie dobrze te wszystkie produkty mogłyby powstać z gazu syntezowego wyprodukowanego z węgla.

Prof. Prusek przytoczył szacunkowe dane, z których wynika, że obecnie na świecie działa już ponad 300 instalacji naziemnego zgazowania węgla.

- To właśnie naziemne zgazowanie węgla ma największy potencjał. W przypadku podziemnego zgazowanie wciąż trudno określić jakie będą środowiskowe skutki takiego procesu. Każdego roku w naziemnych instalacjach dokonuje się zgazowania 300-400 mln t węgla. Liderem są tutaj Chiny, gdzie zgazowuje się ponad 200 mln t węgla – wyliczał prof. Prusek, zaznaczając że są to szacunkowe dane.

- Zamiast przeznaczać prawie 10 mln t węgla na rynek indywidualny i przyczyniać się w ten sposób do powstania smogu, ten węgiel powinien być zgazowany. Niestety moje doświadczenia w tej kwestii są negatywne. Od ponad dekady o tym tylko mówimy, gorzej z działaniem – argumentował prof. Ściążko.

Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje, mówił o inicjatywach mających na celu produkcję wodoru oraz włókien i kompozytów węglowych z produktów węglopochodnych.

- JSW jest zainteresowana, żeby optymalnie wykorzystywać swoje zasoby. Koksownia jest jak mały kombinat chemiczny. Oprócz koksu powstaje również gaz koksowniczy czy smoła. Wszystkie te uboczne produkty sprzedajemy, ale przetwarzając je w bardziej złożone produkty moglibyśmy więcej zarabiać. Podam tutaj przykład wykorzystania pyłów koksowniczych. Kiedy zaczniemy wytwarzać z nich absorbent pylisty służący do redukcji emisji rtęci, uzyskamy dwukrotnie większe przychody niż ze sprzedaży samego pyłu. W przypadku produkcji włókien węglowych, które znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, moglibyśmy osiągnąć kilkanaście razy większe przychody. To są jednak projekty niszowe i obciążone bardzo dużym ryzykiem. Trudno dziś powiedzieć, kiedy i czy w ogóle, będziemy producentem włókien węglowych. Na razie jesteśmy na etapie projektu badawczo-rozwojowego – powiedział Srokowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.