O górniczej tożsamości na wieczorze z książkami

1742035448 scwis

fot: ŚCWiS

Spotkanie z autorami książek

fot: ŚCWiS

W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zaprezentowano dwie najnowsze publikacje wydane przez tę instytucję. Chodzi o „Wokół górniczej tożsamości” oraz „Tam i (niekiedy) z powrotem. Migracje a tożsamość na Górnym Śląsku”. Podczas wieczoru z książkami z czytelnikami spotkali się: dr Dariusz Węgrzyn (ŚCWiS), dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), dr Bogusław Tracz (IPN Katowice).

Obie publikacje są pokłosiem dwóch konferencji naukowych organizowanych m.in. przez ŚCWiS w 2023 r.

W książce „Wokół górniczej tożsamości” poruszone zostały takie tematy jak m.in.: rok 1945 w górnictwie górnośląskim, migracje do pracy w górnictwie w dobie PRL-u, współzawodnictwo pracy i górniczy mit, powstanie pierwszego polskiego związku zawodowego na Górnym Śląsku, pacyfikacja kopalni Wujek.

Goście wieczoru obszernie opowiadali o pracy nad książkami i o badaniach, jakie są prowadzone lub jakich brakuje w obszarze tematyki poruszonej w publikacjach. Zarysowali także niektóre z konkretnych zagadnień w nich poruszonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górska adrenalina w Szczyrku. Wielkie otwarcie Salamandra Alpine Coaster

Dynamiczne zakręty, efektowne spirale, ekscytujące zjazdy i przepiękne górskie krajobrazy – to Salamandra Alpine Coaster, najnowocześniejsza kolejka grawitacyjna w Beskidach. Powstała w Szczyrku, a na sobotę, 11 lipca 2026 r., zaplanowano wielkie otwarcie nowej atrakcji. 

Oddali krew w cieniu kopalnianego szybu. W sumie 52 litry

116 dawców i ponad 52 litry krwi – taki jest wynik letniej edycji zbiórki „Podaruj krew, podaruj życie” w Kopalni Soli "Wieliczka".  Pierwsi kandydaci na krwiodawców pojawili się przy szybie Regis już wczesnym rankiem.

Barbórka w środku lata? Tylko w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry to miasto, gdzie barbórkowe tradycje żyją nawet w lipcu. Będzie można się o tym przekonać w najbliższych dniach.

Muzeum Górnictwa Węglowego rozpoczyna projekt „Kultura Cyfrowa”

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozpoczyna realizację projektu „Kultura Cyfrowa”. Jego celem jest cyfrowe zabezpieczenie i udostępnienie unikatowych zabytków związanych z Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną – jednym z najcenniejszych obiektów dziedzictwa górniczego na Śląsku.