NWR podtrzymuje plan produkcji 12,8 mln ton węgla w br.

Spółka górnicza New World Resources (NWR) podtrzymuje plan wyprodukowania w całym 2008 r. 12,8 mln ton węgla po tym, jak w ciągu 9 miesięcy wyprodukowała 9,4 mln ton. Spółka zakontraktowała już w pełni sprzedaż na resztę 2008 r., ale przyznała, że perspektywy na rok 2009 są trudne do przewidzenia. Niemniej jednak NWR deklaruje, że jest pewne osiągnięcia w tym roku \"solidnych wyników\" - podał portal bankier.pl w oprciu o doniesienia agencji ISB.

- Poziom produkcji pozostał stabilny w porównaniu do tego samego okresu 2007 r. i NWR jest na dobrej drodze, aby osiągnąć założony roczny poziom produkcji wynoszący 12,8 mln ton węgla - głosi komunikat.

Produkcja węgla w okresie styczeń-wrzesień wyniosła 9,41 mln ton wobec 9,37 mln ton rok wcześniej, natomiast sprzedaż węgla i koksu w tym okresie sięgnęła 9,44 mln ton wobec 9,60 mln ton rok wcześniej.

Spółka podała, że odnotowany w III kw. spadek światowych cen węgla może wpłynąć na negocjacje cen w ramach kontraktów na 2009 r.

- Rynki węgla zaczęły się pogarszać odkąd zamknęliśmy negocjacje dotyczące cen koksu w pierwszej połowie 2008 roku. Sprzedaż jest w pełni zakontraktowana na resztę 2008 r., ale perspektywy na rok 2009 są trudne do przewidzenia - czytamy w komunikacie.

NWR podkreśla, że negocjacje kontraktów na sprzedaż węgla na rok 2009 juz się rozpoczęły, ale stwierdza, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić, w jakim zakresie wpływ na ich przebieg będzie miał szerszy kontekst ekonomiczny.

- Jednakże, biorąc pod uwagę znaczny niedobór węgla w regionie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, wciąż oczekujemy pełnego zakontraktowania wszystkich naszych wolumenów na rok 2009 - czytamy dalej.

- Pozostajemy pewni uzyskania solidnych wyników za cały rok 2008. Niezależnie od obecnych zawirowań na rynkach światowych i spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego, mamy podstawy sądzić, że długoterminowe podstawy, zarówno dla rynku węgla energetycznego jak i węgla koksowego pozostają mocne - głosi komunikat.

W okresie I-III kw. 2008 roku grupa miała 259,39 mln euro zysku netto wobec 109,23 mln euro zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1552,54 mln euro wobec 972,25 mln euro.

Zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) zwiększył się w tym czasie o 96% do 520 mln euro. Marża EBIDTA wzrosła do 34proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.